Küratörlüğünü Ömer Faruk Şerifoğlu`nun üstlendiği Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy sergisiyle ilgili açıklamada bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, TBMM`nin kararıyla 2021 yılının "İstiklal Marşı Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.
Arısoy, kendilerinin de bu anlamda böyle özel ve geniş kapsamlı bir sergi açtıklarını belirterek, serginin 16 Mayıs`a kadar Kazlıçeşme Sanat`ta kadar görülebileceğini söyledi.
Mehmet Akif Ersoy`la ilgili birçok eser ilk kez sergilenecek
Mehmet Akif Ersoy`la ilgili birçok eser ilk kez sergilenecek
Sergide İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy`la ilgili birçok objenin ilk kez sergileneceğine dikkat çeken Arısoy, "Bunlardan bir kısmı bu sergiye özel üretilmiş sanat eserleri. Ressamlar, hattatlar bu sergiye özel çalışmalar yaptılar. Bu sergiyi biz Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı ile yıllarını Mehmet Akif`le ilgili belgeleri toplamakla geçiren Mehmet Rüyan Soydan`la işbirliğiyle yapıyoruz. O bakımdan bu serginin, diğer sergilere göre daha iyi ve güzel olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Ömer Arısoy, Kurtuluş Savaşı`nın bu toprakları vatan yapan önemli olaylardan birisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "İstiklal Marşı da İstiklal Harbi`nin bir tür manifestosudur. Türk milletinin verdiği bu büyük mücadelenin somutlaşmış halidir. İstiklal Marşı`nın Meclis`te kabulünün hikayesini de hepimiz biliriz. Yarışma ilan edilmiştir. Fakat Mehmet Akif, sonucunda ödül olması dolayısıyla bu yarışmaya katılmaz. Daha sonra katılmadığı anlaşılınca dönemin Milli Eğitim Bakanının ricasıyla İstiklal Marşı yazmaya davet edilir ve Akif`in bu 10 kıtalık İstiklal Marşı, TBMM`de ayakta defalarca okunarak, alkışlanarak kabul edilir. Gerçekten bu 100. yıl, TBMM`nin de kararıyla İstiklal Marşı`nın daha çok anlaşılması, İstiklal Harbi ruhunun daha geniş kitlelere kavuşması bakımından iyi bir vesile olacaktır. Bu bakımdan biz İstiklal Marşı yılına katkı vermekten çok memnunuz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz