Farklı dil ve dinden vatandaşların yüzlerce yıldır huzur içinde bir arada yaşadığı "hoşgörü kenti" Mardin`deki Kırklar Kilisesi`nde gerçekleştirilen ayine, sınırlı sayıda kişi katıldı.
Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz`ün yönettiği ayinde, Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler ve İncil`den bölümler okundu. Akyüz, ayinde salgının bir an önce sona ermesi için dua etti.
Akyüz, Süryaniler için çok önemli bir bayrama girdiklerini belirterek, bu kapsamda tedbirlere uyarak ayin düzenlediklerini söyledi.
"Bugün büyük bir bayram. Bu bayram, bayramların bayramı, festivallerin festivali, şölenlerin şöleni" diyen Akyüz, Paskalya Bayramını coşkuyla kutladıklarını ifade etti.
Süryani Zübeyir Özbek de Paskalya Bayram`ını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Özbek, "Gönül isterdi ki; normal koşullarda, hep birlikte, iç içe her zaman kutladığımız gibi kutlama yapalım. Ama küresel bir pandemi sıkıntısı var. Bugün bütün duamız, inşallah bu hastalığın bitmesi ve insanların refaha ermesi olacak. Bu sefer böyle kutluyoruz. İnşallah ileriki günlerde hepimiz özlediğimiz eski günlerimize kavuşuruz diye diliyorum" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz