Maraş`ta Milli Mücadele`nin simgesi haline gelen ve asıl ismi İmam olan ancak süt satarak geçimini sağladığı için "Sütçü İmam" olarak adlandırılan kahraman, 1872`de dünyaya geldi.
Babası "Kireçcioğulları"ndan Ömer Efendi, annesi "Tiyeklioğulları"ndan Emine Hanım olan Sütçü İmam, Uzunoluk Camii`nde gönüllü olarak imamlık yaptı.
Kentin işgal edildiği dönem 31 Ekim 1919`da düşmana ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam, düşmanın kovulmasından sonra harpteki fedakarlıklarına mükafat olarak belediyede odacılık görevine alındı, Maraş Kalesi`ndeki topun idaresi de kendisine bırakıldı.
Abdülmecit halife olunca 101 pare top atmak için kaleye çıkan ve barutun ateş alması sonucu vücudunda yanıklar oluşan Sütçü İmam, kaldırıldığı Alman Eğitim Hastanesinde 25 Kasım 1922`de hayatını kaybetti. Üç kız, bir erkek çocuğu olan Sütçü İmam, Çınarlı Camii Mezarlığı`na defnedildi.
Sütçü İmam adına, ilk kurşunun atıldığı Uzunoluk Meydanı`nda bir anıt ve çeşme, Kıbrıs Meydanı`na Kurtuluş Anıtı yaptırıldı.
Kahramanın adı, kentte Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile mahalle, cadde, sokak ve okullarda yaşatılıyor.
Düşmana karşı ilk kurşunu Sütçü İmam sıktı
Düşmana karşı ilk kurşunu Sütçü İmam sıktı
Kaynaklara göre, Maraş`ın işgal girişimi 22 Şubat 1919`da İngiliz işgal kuvvetlerinin Albay Max Andriyo komutasında şehre girişiyle başladı. Maraş, 8 ay süren İngiliz işgalinden sonra, 29 Ekim 1919`da Fransızlar tarafından işgal edildi.
Küçük bir dükkanda süt satan Sütçü İmam, tabancasını alarak düşmana karşı ilk kurşunu 31 Ekim 1919`da ateşledi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz