New York`un Brooklyn kentinde 22 Kasım`da vefat eden Malcolm X`in ikiz kızlarından Malikah Shabazz`ın cenazesi, Manhattan`daki Islamic Cultural Center of New York`ta kılınan cenaze namazının ardından, 1965`te uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden babasının defnedildiği Ferncliff Mezarlığı`nda toprağa verildi.
İslami usullere göre düzenlenen cenaze merasimine Malcolm X`in hayattaki kızları ve New York civarındaki siyahi Müslüman Amerikalıların yoğunlukta olduğu bir grup eşlik etti.
Malikah Shabazz`ın cenaze töreninde Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve eşi İnci Mercan ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de hazır bulundu.
Aile üyelerine cenaze namazı öncesi başsağlığı dileyen Mercan, "Malcolm X dünya Müslümanları tarafından bilinen müstesna bir şahsiyet. Kızının vefatı nedeniyle yakınlarına Cumhurbaşkanımızın taziye mesajlarını ilettik" dedi.
Mercan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın cenaze için gönderdiği Türk bayrağı sembollerini taşıyan çelenkle ilgili "Türkiye Cumhuriyeti`nin dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlara ve inananlara gösterdiği bir teveccühtür" ifadesini kullandı.
New York`un Brooklyn kentindeki evinde 22 Kasım`da vefat eden Malcolm X`in kızı Malikah Shabazz, Manhattan`daki cenaze namazının ardından götürüldüğü Ferncliff Mezarlığı`nda dualarla defnedildi.
56 yaşındaki Shabazz, Malcolm X`in altı kızının en küçükleri olan ikizlerden biriydi. Malcolm X, 21 Şubat 1965`te Harlem`de o zamanki adı Audubon Ballroom olan salonda silahlı saldırıya uğradığında, anne Betty Shabazz, Malikah ve Malaak ikizlerine 3 aylık hamileydi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz