Siz de öyle misiniz bilmiyorum, başka bir ülkede Türk restoranı varsa, mutlaka gidip sahipleriyle, çalışanlarıyla tanışmak sohbet etmek istiyorum.
Libya`da bu konuda çok çaba harcamadım çünkü her gün gelip geçtiğim bir yerde onlar.
Lokanta`nın adı İsmi Sultan Ahmet Turkish Restaurant...
Lokanta`nın adı İsmi Sultan Ahmet Turkish Restaurant...
Çok büyük değil, ama Türk mutfağına düşkün herkesin tercihi. Hatta Türk mutfağına çok da aşina olmayanların bile bir kez geldikten sonra vazgeçemediği bir yer. Bölgeye gelen yabancı basın mensupları da ağırlıklı olarak Türk yemeklerini tercih ediyor. Çok büyük bir mekan olmaması kaynaklı yemek seçenekleri çok fazla tutulmasa da, o sınırları zorlayarak Türk lezzetlerini müşterilerine sunuyorlar.
4 ortaklı lokantanın Libya öyküsü yıllar önce başlamış. Bu da Libya`da yıllardır devam eden tüm karmaşık süreçlere şahit oldukları anlamı taşıyor. Öğle saatlerinde kepenk açan Türk lokantası gece 11 buçuğa kadar hizmet veriyor. Özellikle Cuma günleri namaz sonrası oturacak yer bulmak neredeyse imkansız. Sanki Cuma namazı sonrası bu lokantaya gelmek Trablusta yaşayanlar için bir gelenek haline dönüşmüş.
Lahmacun, kebap, döner, mercimek çorbası, pide ve meze olarak yer alan salata bölümü çok tercih ediliyor. Tabi geldiği gibi biten baklavadan bahsetmiyorum bile. Libyalılar eşlerini ve çocuklarını da alarak rahatlıkla nezih bir ortamda Türk yemeklerinin keyfini çıkarıyor. Burada geçirdikleri birkaç saatte ülke gerçeklerinden, gerilimden biraz uzaklaşıp ailece normal bir zaman geçirmenin tadını çıkarıyorlar.
Tabi Türk misafirperverliğinin etkilerini yaşamak da kaos ortamından bizi de nadir de olsa çıkarıyor, vakit bulup yanlarına gittiğimizde. Gelenleri Ali ve Deniz karşılıyor. Deniz şimdi izinde memlekette. Ali güler yüzüyle siparişleri alıyor. Kasada lokantanın ortaklarından Ahmet abi duruyor genellikle. Yüzünde hep var olan bir gülümsemeyle kapıdan girince onu görüyor buraya gelenler.
Ahmet Gümüş, Batmanlı. Libya`ya geleli 11 yıl olduğunu söylüyor. Gümüş, "Daha önce Irak`taydık, 5 sene Irak`ta kaldık ondan sonra orası karıştı Türkiye`ye döndük. Döndüktene sonra bizim bir arkadaş Libya`ya geldi o vesile oldu geldik... -Mutlu musunuz Libya`da olmaktan? -Türk yemeklerini seviyorlar mı? - Seviyorlar. -Selam söylemek istediğiniz kimse var mı? -Tüm Türkiye`ye selam gönderiyorum "
Ali Gassaloğlu Hataylı... 2010 yılından beri Libya`da. Müşterilerin Damak zevkini en iyi bilenlerden... "Türk yemeklerine bayılıyorlar. Mercimek çorbasını çok seviyorlar, bizim mezeleri de çok seviyorlar. 2010 dan beri yılda 1 kez Türkiye`ye gidiyorum, diğer zamanlarda buradayım. Memleketi de özledim tabi . Annem babam kardeşlerim bütün akrabalarıma arkadaşlarıma hepsine selam söylüyorum" İçlerinde en yeni olan Taner Daş. 9 ay olmuş Libya`ya geleli. Güler yüzlü ve tezgah arkasında olmasına rağmen müşterilerle de yakından ilgili. En azından sohbetini esirgemiyor. Onun elinden çıkan tavuk döner de en çok tercih edilen yemeklerden. "Toplam 9 aydır 2 defa oldu geliyorum. Şu an dönercilik yapıyoruz burada. 9 ay önce ilk geldiğimde buralara, baya iyiydi, sonra sorunlar oldu çok bomba sesleri geliyordu. 2 aya yakın kaldım Türkiye`ye gittim. Burada çalışıyor ağabeylerimin ikisi de. Onlarla beraber geri geldik buraya 7 ay önce 7 aydır buradayım."
KEBAP ADIYAMANLI HAKKI USTANIN ELİNDEN Herkes bilir, söz konusu kebap olunca Adıyaman iddialıdır ve hakkını da kimseye pek teslim etmeyi sevmez. Libya`da da karşımıza bu Adıyaman gerçeği çıkıyor. Kebabın başında Hakkı usta. Kimseye bırakmaz kebap işini, çünkü Adıyamanlılar bilir bu işi ona göre. Haksız da sayılmaz, kebabı gerçekten çok lezzetli. Sessiz sakin pek konuşmayı sevmeyen biri gibi görünse de ilk bakışta, Adıyaman deyince açılıyor dili. Başlıyor gülümsemeye sonra. Önce tüm Adıyamanlı hemşehrilerine selam söylüyor sonra da tabi ki ailesine.
HUZURLA GEÇİRİLEN 1 SAAT BİLE ÖNEMLİ BU TOPRAKLARDA Libya halkı öyle yorulmuş ki yaşananlardan, kendilerine ya da aileleriyle geçirecekleri 1 saat bile çok değerli. Türk lokantası işte onların nefes aldıkları o yerlerin başında geliyor. Çünkü kapıdan girdiğiniz anda misafirperverliğin o pozitif etkisini hissediyorsunuz.
Bu da tüm olumsuzluklardan kısa süre de olsa uzaklaşmanızı sağlıyor. Lokantanın ortaklarının da çalışanlarının da çok etkileyici bir özelliği var... Parası olmayan biri varsa, mutlaka karnını doyuruyorlar. Onları geri çevirmek onların lügatinde yok.
Şimdi artık gerçek bir ateşkesi bekleyen Libya`da, bu vatanın gerçek sahipleri de misafirleri de huzur bekliyor.
Bu topraklarda ömrünü geçiren yaşlılar da, çocuklar da, ekmeğini kazanmak için bu topraklarda nefes alan misafirler de...
Yükleniyor lütfen bekleyiniz