Doğu ve Güneydoğu Anadolu`nun birinci, Türkiye`nin ise 13`üncü Ramsar Alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkede göç eden birçok kuş türüne ev sahipliği yapan en önemli göller arasında yer alıyor.
Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor.
Kars Valiliğinin öncülüğünde yürütülen sondaj çalışmaları ile su verilmesine rağmen, yağışların az yaşanması ve bölgedeki besicilerin hayvanlarının su ihtiyacını buradan karşılaması nedeniyle göldeki su tamamen çekildi.
Kuzeydoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, çalışmalarla gölün kuruma periyodunu daha da uzatmak istediklerini söyledi.
Bugüne kadar 1 milyon litre suyu gölle buluşturduk
"Bugüne kadar 1 milyon litre suyu gölle buluşturduk"
Çoban, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gölün tekrar kuruduğunu belirtiyor: "Kars Valiliği bünyesinde yapılan çalışma ile bugüne kadar 1 milyon litre suyu gölle buluşturduk. İki hafta önce ziyaret ettiğimde Kuyucuk`ta yüzde 10 kapasite ile su ve 12 türden 700 kuş vardı. Fakat 1,5 hafta sonra köye gittiğimizde pompanın su çıkan yerinin önüne taşlar konulduğunu, gölü besleyen tek doğal can damarı olan su kaynağının önüne 4 tane farklı set oluşturulup hayvanlara su içirildiğini gördük."
Çoban, göle giden su kanalının önünün taşlarla bazı kişilerce kapatıldığını vurgulayarak bu nedenle suyu pompalayan cihazın aşırı miktarda ısınıp zarar gördüğünü söyledi.
Fotoğraf: DHA, AA
Fotoğraf: DHA, AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz