Bayram öncesinde genellikle çevre illerden ve Doğu bölgelerinden İzmir`e getirilen kurbanlıklar görücüye çıkıyor.
Bayram öncesinde genellikle çevre illerden ve Doğu bölgelerinden İzmir`e getirilen kurbanlıklar görücüye çıkıyor.
Sıkı pazarlıkların yaşandığı pazarlarda satıcılar, müşteri sayısının yükselmesini umut ediyor. Balçova kurbanlık satış noktasındaki besicilerden Saki Çapacı 86 küçükbaş hayvanı olduğunu, kurbanlıkları bin 200 lira ila 2 bin 500 arasında satışa sunduğunu aktardı.
İzmir
İzmir
Orhan Demir ise Ağrı Diyadin`den geldiğini, şimdilik beklediği satışı yakalayamadığını ifade ederek, 13 bin 500 liraya aldığı danayı 11 bin liraya satmak zorunda kaldığını söyledi.Demir, bugüne kadar pazara getirdiği 30 hayvandan 8`ini satabildiğini aktardı.
İzmir
İzmir
Besici İsrafil Karabat da Ağrı`dan geldiğini ifade ederek, "150 küçükbaş, 25 büyükbaş getirdim. Küçükbaş 25 tane sattım büyükbaş da 10 tane sattım." dedi. Müşteri ile pazarlığın sert geçtiğini kaydeden Karabat, kurbanlık fiyatlarının giderek düştüğünü söyledi. Pazara torunu ve kızı ile kurbanlık almaya gelen Ahmet Tilli ise "Allah kabul etsin. Satıcı da haklı alıcı da haklı. Ben emekliyim. Gelirimiz belli. Para ayırıyoruz. Sağlıklı nice bayramlar olsun." dedi.
Ankara
Ankara
Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi`nde kurulan podyumda 12 büyükbaş kurbanlık, jüri tarafından değerlendirildi. Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi`nde gercekleşen "Birinci Geleneksel Kurban Güzellik Yarışması" saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı.
Ankara
Ankara
Etkinlikte konuşma yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, "Kurbanların hepsi güzeldir. Çünkü Allah yolunda ibadet maksatlı kesilecekler. Kurbanın anlamını ve dinimizde ki önemini hepimiz biliyoruz. Onun için bütün kurbanlıklar güzeldir. Bizim buradaki maksadımız üreticiyi bu konuda teşvik etmek." dedi.
Ankara
Ankara
Gölbaşı Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde tamamlanarak açılışı gerçekleştirilen Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi hakkında da açıklamalarda bulunan Karakaya, şöyle konuştu: "Eskiden kurban pazarları denildiği zaman sıcakta, yağmurda içine girilemeyen ve insanların kurban alıp biran önce uzaklaşmak istedikleri yerler veya mekanlar akla gelirdi. Bugün burada Gölbaşı`mızda Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi bir festival alanı gibi hem üretici acısında hem de kurban almak için buraya gelen rahatlıkla kurbanı kesebileceği bir ortam oluşmuş. Ben bundan dolayı Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve Gölbaşı Belediyesini teşekkür ediyorum."
Ankara
Ankara
Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, ise gıda, tarım ve hayvancılığın, en önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Hamdolsunki dünyanın birçok noktasında hastalık süreci boyunca marketlerde raflar boşalırken bizim ülkemizde hem gıdanın üretim sürecinde hem de tedarik sürecinde herhangi bir sorun yaşanmadı. Burada en büyük alkışı onları üreten ve emek veren çiftçilerimiz hak ediyor." dedi.
Sivas
Sivas
Sivas`ta canlı hayvan pazarından 1`er tonluk 2 kurbanlık satın alan Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kurbanlıkları, belediye bünyesinde ihtiyaç sahipleri için faaliyet gösteren Hayat Ağacı Derneğine bağışladı.
Sivas
Sivas
Ayhan ve Bilgin, Kurban Bayramı öncesi kentteki canlı hayvan pazarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Besicilerle sohbet eden Ayhan ve Bilgin, pazarın en iri 2 kurbanlığı için sahipleriyle geleneksel pazarlığa tutuştu.
Sivas
Sivas
Ayhan ve Bilgin, güzel görüntülerin oluştuğu pazarlık sonucu 1`er tonluk 2 büyükbaş hayvanı satın aldı. Burada açıklama yapan Ayhan, alıcı ve satıcıları buluşturan kentteki canlı hayvan pazarında aynı zamanda geleneksel bir kültürün yaşatıldığını belirterek, "Tabir yerindeyse bayram heyecanı burada başlar. Burada hem üreticilerimizin taleplerini, sıkıntılarını dinledik hem de alıcıların duygularını öğrenmiş olduk." dedi.
Sivas- Zara ilçesi
Sivas- Zara ilçesi
Sivas`ın Zara ilçesinde, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarı açıldı. Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, canlı hayvan pazarını ziyaret etti.
Sivas- Zara ilçesi
Sivas- Zara ilçesi
Ziyaret sonrası açıklama yapan Zeki Şimşek, "Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açılan canlı hayvan pazarımızda besicilerimizi ziyaret ederek kurbanlık satışlarının durumu hakkında bilgi aldık. Satışların genel olarak iyi olduğunun bilgisini edindik. Besicilerimiz kurbanlıkları büyükbaşlarda 7 ile 25 bin TL`ye, küçükbaşlarda bin 500 ile 3 bin TL arasında satmaktalar." dedi.
Iğdır
Iğdır
Doğu Anadolu Bölgesi`nin önemli hayvancılık merkezlerinden Iğdır`daki canlı hayvan pazarında Kurban Bayramı öncesi hareketlilik yaşanıyor.
Iğdır
Iğdır
Iğdır Belediyesinin kurduğu canlı hayvan pazarında, ilçe ve köylerden kamyonlarla getirilen büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar görücüye çıktı.
Iğdır
Iğdır
Tüm önlemin alındığı pazarlarda, kurbanlık almak isteyenler ile besiciler arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor. Pazarda, küçükbaş hayvanlar 800 ila 1500, büyükbaş hayvanlar ise 5 bin ila 23 bin lira aralığında alıcı buluyor.
Diyarbakır
Diyarbakır
Diyarbakır ve Siirt`te pazarlarda Kurban Bayramı öncesinde başlayan hareketlilik ve satışlar besicileri sevindiriyor.
Diyarbakır ve Siirt`te pazarlarda Kurban Bayramı öncesinde başlayan hareketlilik ve satışlar besicileri sevindiriyor. Kışın ahırda beslenen, yaz aylarında ise yüksek rakımlı yaylalarda otlatılan ve özenle bakılan hayvanlar, günün ilk ışıklarıyla pazarlara
Diyarbakır ve Siirt`te pazarlarda Kurban Bayramı öncesinde başlayan hareketlilik ve satışlar besicileri sevindiriyor. Kışın ahırda beslenen, yaz aylarında ise yüksek rakımlı yaylalarda otlatılan ve özenle bakılan hayvanlar, günün ilk ışıklarıyla pazarlara
Kışın ahırda beslenen, yaz aylarında ise yüksek rakımlı yaylalarda otlatılan ve özenle bakılan hayvanlar, günün ilk ışıklarıyla pazarlara getiriliyor.
Siirt
Siirt
Yurdun batısına kurbanlık sevkiyatı sürerken Diyarbakır ve Siirt`te de pazara getirilen kurbanlıklar sıkı pazarlıkların ardından satılıyor.
Siirt
Siirt
Kars
Kars
Kars`ta, Kurban Bayramı öncesi polis ekipleri, kurban pazarında vatandaşları ve besicileri sahte paraya karşı uyarıyor.
Kars
Kars
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kars Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı`nda stant açtı.
Kars
Kars
Polis ekipleri "Sahte Para Kurbanı Olma" sloganıyla başlatılan çalışma kapsamında, broşür dağıtarak sahte para ve dolandırıcılık olaylarına karşı satıcıları bilgilendirdi.
Kars
Kars
Dolandırıcıların bayram öncesi özellikle canlı hayvan pazarlarını hedef seçtiğini belirten ekipler, satıcılara sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceği konusunda uygulamalı bilgi verdi.
Antalya
Antalya
Antalya`nın Alanya ilçesinde ikamet eden ve çevresinde "Hanım ağa" olarak bilinen Fadime Kroll, çiftliğinde yetiştirdiği hayvanları Kurban Bayramı öncesi kurulan pazarda satışa sundu.
Antalya
Antalya
Dağ evinde bir keçi ve iki tavukla başladığı besicilikte azmi ve çalışkanlığıyla başarıyı yakalayan Kroll, birikimini de kullanarak içinde 350 kuzu ve 50 büyükbaş hayvanın bulunduğu çiftlik kurdu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz