Dereli ilçesi sınırlarında 1650 ve 1800 rakım arasındaki Kümbet Yaylası Giresun`un önemli turizm destinasyonlarının başında geliyor. Ormanların verdiği huzuru yaşamak isteyen doğaseverler yaz ve kış aylarında yaylayı ziyaret ediyor.
Kontrollü normalleşme sürecinde ilginin daha da arttığı Kümbet Yaylası, şehirlerde bunalanların tercihleri arasında yer alıyor. Uçsuz bucaksız ladin ve çam ormanları ziyaretçileri kucaklıyor.
Doğaseverler ayrıca 5 kilometre mesafedeki Koçkayası ve Aymaç Tabiat Parklarını da gezme imkanına sahip oluyor.
Yaz için tüm tedbirlerimizi aldık, daha yoğun turist ilgisi bekliyoruz
"Yaz için tüm tedbirlerimizi aldık, daha yoğun turist ilgisi bekliyoruz"
Dereli Kaymakamı Murat Atıcı, oksijen deposu Kümbet Yaylası`na ilginin fazla olduğunu söyledi. Koronavirüsle mücadele kapsamında bir süredir cumartesi günleri uygulanan kısıtlamanın kaldırılmasıyla ilginin daha da arttığını ifade eden Atıcı, ziyaretçilerin yaylaya doğayı yaşayabilmek için genellikle günübirlik geldiğini söyledi.
Atıcı insanların şehir merkezlerinden ziyade yaylaya çıkmayı tercih ettiğine değinerek "Bu da yayla turizminin artmasına neden oluyor. Özellikle pandemi koşullarında fiziki mesafe şartlarına uyacak geniş sahalar olduğu için vatandaşlar yaylaya çıkmayı tercih ediyorlar. Yaz için tüm tedbirlerimizi aldık, daha yoğun turist ilgisi bekliyoruz" dedi.
İlerleyen dönemlerde pazar günlerindeki kısıtlamanın da kaldırılması durumunda çok daha yoğun talep olacağını değerlendirdiklerini dile getiren Atıcı, "Kümbet Yaylası, Ordu-Giresun Havalimanı`na 1,5 saat mesafede. Tüm vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz" diye konuştu.
Kümbet Yaylası`na 5 kilometre mesafede bulunan Koçkayası Tabiat Parkı`ndaki otelin işletme müdürü Orhan Anıl Kılınç ise geçmiş yıllara göre turizm konaklama tercihlerinde değişkenlik olduğunu söyledi.
Son zamanlarda koronavirüs salgınının etkisiyle bungalov tipi konaklamaların ön plana çıktığına dikkati çeken Kılınç, "Kış aylarında bungalov evlerimizde yüzde 80`lik bir doluluk geçirdik. Bunun sonuçlarında da yeni bungalov evler inşa ettik, temmuz ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Hatta temmuz, ağustos ve eylül dönemlerinde bungalov evlerde yüzde 100`lük doluluk bekliyoruz" dedi.
İnsanların bu dönemde tatil ihtiyacı olduğunu dile getiren Kılınç, temmuzdan beklentilerinin yüksek olduğunu ve hazırlıklarını da bu yönde yaptıklarını sözlerine ekledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz