Türkiye'nin 26 ilinden gelen 40 öğretmen "Çürüksu (Denizli) Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi-4" projesi kapsamında Manisa'nın Kula ilçesindeki Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı'nda eğitim aldı.
1
Volkan konileri ve sönmüş lavlar arasında gezen öğretmenler, sahadaki taşlardan örnekler alarak yapısını ve içindeki mineralleri inceledi.
2
Proje yürütücüsü Semiz, yaptığı açıklamada, Kula`nın yer bilimleri alanında Türkiye`nin eşsiz bölgelerinden biri olduğunu belirterek, "Bu bölgede genç bir volkanizma var. Türkiye`nin tek jeoparkı olması buranın bizim için önemini daha da arttırıyor." dedi.
3
Semiz, projeye katılan fen bilimleri, coğrafya, sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerine araziyi gezdirdiklerini ve yer bilimleriyle ilgili bilgiler verdiklerini dile getirerek, "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı, ülkemizin tek jeoparkı. Denizli Jeoloji Mühendisleri Oda Başkanı olarak bunu çok önemsiyorum. Her ilde bir jeopark yapılmasını öneriyoruz ve o yönde çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda Kula bizlere en iyi örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bizler Denizli`de `Denizli Traverten Jeoparkı` çalışmalarına başladık." dedi.
4
Projeye Tokat`tan katılan coğrafya öğretmeni Yasemin Balka, "Öğrencilerimize yer bilimlerini anlatırken, araziyle doğada iç içe olmamız gerekiyor. Projemizde, Kula-Salihli Jeoparkı çok önemli bir yere sahip. Volkanik bir arazi ve volkanizmaya ait her şeyi görerek, yaşayarak ve inceleyerek daha kalıcı hale getirebiliyoruz." dedi.
5
Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da 2014 yılından bu yana öğretmen ve öğrencilere bölgenin anlatılması konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi.
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Yükleniyor lütfen bekleyiniz
SIRADAKİ GALERİ
"Maviyle yeşilin birleştiği yer"de hedef 1 milyon ziyaretçi