Dünyanın en büyük hayvanlarını görünce çok şaşıracaksınız
Kraliçe Alexandra kelebeği Dünyanın en büyük kelebeği Papua Yeni Gine’de bulundu. Kraliçe Alexandra kelebeğinin kanat genişliği 30 cm. Bu türün dişileri erkeklerinden üç kat daha büyük olabiliyor.
Maalesef bu türün nesli, insanların yaşam alanı genişlediği için tükenmek üzere.
Dev Çin semenderi Dev Çin semenderi yeryüzündeki yaşayan en büyük amfibi hayvan.
Bu semenderlerin boyu 1.8 metreye ulaşabiliyor ve kiloları da 30 kg’a kadar çıkıyor.
Günümüzde bu boyutlara nadiren ulaşsalar da yine de boyları 1.15 metre ve civarında seyrediyor. Bu tür de yanlış ve fazla ekin biçme ve doğal ortamının tahrip edilmesi sebebiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.
Dev kurbağa Bu dev kurbağa 91 cm boya ve 3.2 kg ağırlığa kadar çıkabiliyor. Bu kurbağa genelde yengeçlerle besleniyor. Diğer bir özelliği de erkek kurbağaların boyunlarının altında olan ses kesesine sahip olmamaları.
Yağmur ormanlarının küçük bir kesiminde yaşayan bu hayvanların da, hayvan ticareti, böcek koleksiyonu ve doğal ortamlarının tahrip edilmesi gibi sebeplerden türleri tehlikede.
En büyük yılan Yaşayan en büyük yılan yeşil anakonda hem karada hem suda yaşayabiliyor. 90 kg ağırlığa ve 4-5 metreye varan uzunluğa sahip olan bu türün en büyük olanı 8 metre ve 249 kiloydu.
Bununla birlikte bilim adamları Kolombiya ormanında Titanoboa adını verdikleri bir yılan fosili buldular ve bu yılan 12 metre boyundaydı.
Dev kedi Dünyanın en büyük evcil kedisi turuncu ve beyaz renklere sahip bir tekir. 2 yaşında olan kedi 18 kilo ağırlığında.
Kuş yiyen dev tarantula Güney Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşayan bu örümcek 30 cm’e kadar büyüyebiliyor. Örümcek o kadar büyük ki adı gibi kuş yiyerek besleniyor.İnsanlar için acı, bulantı ve kusmaya neden olabilir ama öldürmez.
Uçarköpek yarasası Bu yarasa dünyanın en büyük yarasası. Ancak korkmayın, kan yerine meyve ile beslenmeyi tercih ediyor.
Kanatları arasındaki uzunluk 1.8 metreyi bulan uçarköpek yarasası Malezya’daki aşırı avlanma nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.
Dünyanın en büyük köpeği Bu İngiliz çoban köpeğinin adı Herkül.
Dünyanın en büyük köpeği Bu İngiliz çoban köpeğinin adı Herkül.
Dev inek Dünyanın en büyük ineği Big Cow Chilli( Büyük inek Chili) Chard, Somerset`te bulunuyor.
1250 kilo ağırlığındaki bu dev inek 1.98 metre uzunluğunda.
Flaman tavşanı Bu tavşan türü, adını bulunduğu yer olan Flaman bölgesinden alıyor. Yaklaşık 12 kilo ağırlığında.
Dev Hindistancevizi Yengeci Bu dev yengeç pagurus yengeç ailesinden gelen bir tür. Antropoid (insansı) özelliklere sahip yaşayan en büyük yengeç olan bu tür suda uzun süre yaşayamıyor ve yaklaşık 40 yıl ömre sahip. Yaklaşık 4 kilo ağırlığa sahip.
Dev Amazon kırkayağı Güney Amerika Amazon’larında yaşayan bu kırkayak geceleri avlanmaya çıkar ve kertenkele ve kurbağalarla beslenir. Zehri her kurbanını öldürecek kuvvette olan dev Amazon kırkayağı 35 santime kadar büyüyebilir ve 46 tane ayağa sahiptir.
Dev Afrika salyangozu Dünyanın en büyük salyangozu Afrika’da bulundu. 30 santime kadar büyüyen salyangozun ağırlığı 450 gramı buluyor.
Çin domuzu Çinli yetkililer bu domuzun büyüklüğü ve ağırlığı için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu. Domuz 2009’da ölmeden önce 900 kilo ağırlığında ve 2.5 metre uzunluğundaydı. Bel çevresi ise 2.23 metreydi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz