Kosova’da yer alan hapishane, başkent Priştine`ye 50 kilometre uzaklıkta, ülkenin doğusundaki Gilan şehrine bağlı Pasyak köyünde bulunuyor. Hapishane 24 saat sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yüksek duvarlarla çevrili.
Geçen yıldan bu yana süren görüşmeler kapsamında Danimarka`nın talebi üzerine anlaşmaya varıldı.
Kosova Adalet Bakanı Albulena Haxhiu, hükümet binasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Danimarka`nın Kosova`ya mahkumlarını emanet etmeye hazır olmasının Kosova kurumlarının profesyonelliğinin arttığını kanıtladığını söyledi.
Danimarka Adalet Bakanı Nick Haekkerup, Kosova ile imzalanan anlaşmanın Danimarka`nın ıslah hizmeti sorunlarının büyük bir bölümünü çözeceğini vurguladı.
Islah hizmetlerinin kalitesi artırılacak
"Islah hizmetlerinin kalitesi artırılacak"
Kosova Adalet Bakanlığı anlaşma kapsamında Danimarka Adalet Bakanlığından 210 milyon euro alacak.
Bu rakamla Kosova tarafından ülkedeki ıslah hizmetlerinin kalitesi artırılacak ve genel altyapıya yatırım yapılacak.
Kosova`ya üçüncü ülke vatandaşları yerleştirilecek
Kosova`ya "üçüncü ülke vatandaşları" yerleştirilecek
Kosova`ya nakledilecek hükümlüler yüksek risk taşımayacak, çoğunluğunu Danimarka vatandaşı olmayan, hırsızlık, kaçakçılık, sahtecilik ve cinayet gibi suçlar işleyen "üçüncü ülke vatandaşları" oluşturacak.
Kosova`da cezalarını çekecek olmalarına rağmen mahkumlar için Danimarka Krallığı`nın yasaları geçerli olacak, ceza sonrası ülkelerine transferleri için Kosova`nın herhangi bir yükümlülüğü bulunmayacak.
Mahkumlar cezalarını çektikten sonra ilk olarak Danimarka`ya, ardından ilgili ülkelere gönderilecek.
İki ülke arasında varılan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Kosova Meclisinde onaylanması ve 120 sandalyeli Mecliste oyların üçte ikisinin alınması gerekiyor.
Kosova`da yaklaşık 800 boş hücre bulunuyor
Kosova`da yaklaşık 800 boş hücre bulunuyor
Kosova`da yaklaşık 800 mahkumluk boş hücre bulunuyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz