Her yıl Mevlana`yı anmak için Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Konya`ya gelen binlerce ziyaretçi, bu yıl da Mevlana`nın "gel" çağrısına uydu. Turistler, Mevlana Müzesi`nde yoğunluk oluşturdu.
Mevlana`yı anma törenlerine katılan yabancı turistler, kentteki manevi havanın etkisini anlattı.
Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim
"Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim"
İngiltere`den gelen Cihazi Malik, Müslüman olduğunu, ziyaret ettiği Mevlana`nın türbesinde yoğun manevi duygular yaşadığını söyledi.
Maneviyattan çok etkilendiğine değinen Malik, "Mevlana`nın kabrine dua etmek için geldim. Mevlana hakkında çok şey dinledik. Mevlana Müzesi`ni ziyaret ettiğimde ruhani bir şeyler hissettim. Biz Müslümanların kültürü, en güzel kültür. Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim. Benim hissettiklerim bunlar” dedi.
Mevlana`dan etkilenerek Müslüman olan ve Amerika Birleşik Devletleri`nden gelip bir süre önce Konya`ya yerleşen Craig Victor Fenter’de Konya`da çok özel günler yaşadığını, Allah`a duyulan aşkın her şeye sirayet ettiğini hissettiğini ifade etti.
Onun sözleri dünya için çok önemli
"Onun sözleri dünya için çok önemli"
Fenter, şahit olduğu maneviyatın, ruhunu sakinleştirdiğini ve eşsiz deneyimler yaşadığını anlattı: "Mevlana dünyaya barış getirdi. Onun sözleri dünya için çok önemli. Mevlevi ve Konya`da yaşayan biri olarak Şeb-i Arus`un başlangıcında Şemsi Tebriz`in türbesini ziyaret etmek, dua etmek, hep birlikte Mevlana Müzesi`ne gelmek, ilahiler harika bir duygu. Hazreti Mevlana hayatımın her yönünü etkiledi. Onun şiirlerini, eserlerini okuyorum, sema yaptım. Profesyonel alanım müzikti, bununla beraber Mevlevi müziğine de yönelmiş oldum."
Romanya`dan gelen Foss Brown ise 2 aydır Türkiye`yi gezdiğini ve Şeb-i Arus törenleri için Konya`da geldiğine değindi, "Mevlana Müzesi`nde bir dinginlik hissettim. Bu dinginliği anlamaya çalıştım. Bir kez bu müzeyi gezdim, sonra bir daha gezmem gerektiğine karar verdim. Buradan çok etkilendim" diyor.
Mevlana`yı o kadar seviyorum ki anlatamam
"Mevlana`yı o kadar seviyorum ki anlatamam"
Ailesiyle İran`dan gelen 10 yaşındaki Baran Sadeghı Motcheh Khortı’da Mevlana`yı ve öğretilerini çok sevdiğini vurguladı.
Khortı, Konya’nın kalbini çok etkilediğini şu sözlerle dile getirdi, "Burada olduğumuz için çok mutluyum. Şeb-i Arus`a geldiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Hazreti Mevlana`yı çok seviyorum. Mevlana`nın 1500-2000 beytini ezbere biliyorum. Sevgimden tekrar ede ede ezberledim hepsini."
Mevlana Müzesi`ni ziyaret etmek için İran`dan gelen Mujgan Samiei, tesadüfen Şeb-i Arus`a denk geldiğini söyledi.
Mevlana`ya büyük bir aşk duyduğuna dikkati çeken Samiei, devam etti: "Aşkı bulmak için buraya geldim. Kendi kalbim için geldim. Cumartesi günü ziyaret etmiştim. Duygularımın aç olduğunu hissettiğim için bugün yine geldim. Bu hafta Şeb-i Arus olduğunu bilmiyordum. Öğrendim ki vuslat yıl dönümüymüş. Bu akşam dönüş biletim vardı. Mevlana`yı o kadar seviyorum ki gerçekten anlatamam. Biletimi iptal etmeyi düşünüyorum."
Uganda`dan gelen Rachael Kısakye de Mevlevilik üzerine araştırmalar yaptığını, Mevlana Türbesi`ne geldiğinde çok yoğun duygular yaşadığını anlattı. Kısakye, sema ayinini de heyecanla izlediğinin altını çizdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz