Berika Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Hayretin Şeker, Türk-Romen ortak yatırımı olarak 10 yıl önce kurulan firmalarında 2016`da şırınga üretimine başladıklarını söyledi.
Avrupa Birliği ülkelerine satıyoruz
"Avrupa Birliği ülkelerine satıyoruz"
Firmalarının önceleri hasta başı üniteleri imal ettiğini, daha sonra ürün çeşitliliğini artırdıklarını anlatan Şeker şunları kaydetti: "Şırınga üretimine önce 5 ve 10 cc olarak başlayıp daha sonra diğer ebatları da tamamladık. Böylece 2019`da Türkiye`de yüzde 35 pazar payına ulaştık. Kurulduktan sonra Türkiye`nin şırınga ithalatını sıfırladık. Türkiye`nin yıllık tüketim adedi ise ortalama 1,5 milyar adet. Şu anda ithalat tamamen kesilmiş durumda. Bunun yanı sıra üretimimizin yüzde 40`ı ihracata gitmekte. Avrupa Birliği ülkelerine satıyoruz. İtalya, İspanya, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Almanya`ya ihraç ediyoruz. AB standartlarında üretiyoruz. Ürünlerimizde yerlilik oranı yüzde 80`dir, inşallah bu oranı yüzde 90`a doğru çıkarmayı planlıyoruz."
Şeker, gelecek yılın başından itibaren de Amerika Birleşik Devletleri`ne şırınga ihracatı yapmak için girişimlerde bulunduklarını belirtti.
Türkiye`de sağlık sektöründe yılda 1,5 milyar adet kullan-at enjektörün kullanıldığını vurgulayan Şeker, bunun 500 milyonunu kendilerinin ürettiğini söyledi.
Personelin yüzde 80`i kadın
Personelin yüzde 80`i kadın
Şeker, fabrikalarında 240 kişinin istihdam edildiğini, bunların yüzde 80`inin kadın olduğunu ifade etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz