Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen proje kapsamında, 126 bin metrekare alanda bulunan 494 binada oturan hak sahiplerinin tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından yıkım çalışmalarına başlandı.
Şu ana kadar 143 binanın yıkımı tamamlanan Cedit Mahallesi, bütün hak sahiplerinin desteğiyle hayata geçirilen "yerinde" ve "gönüllü" kentsel dönüşüm projesiyle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi`nin merkez üssü olan Kocaeli`nin silüetini de değiştirecek.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sabahattin Yamak, İzmit ilçesine bağlı en eski yerleşim yerlerinden Cedit Mahallesi`nde çarpık yapılaşmanın en yoğun yaşandığını ve yapı stokunun çok eski olduğunu söyledi.
Cedit Mahallesi`nin yaşam koşulları zor olan bir coğrafya ve İzmit`in merkezinde yer alan, kentin silüetine de yansıyan bir bölge olduğunu vurgulayan Yamak, buraya yönelik 9 ay önce başlattıkları "yerinde kentsel dönüşüm" projesinde vatandaşların büyük desteğini aldıklarını anlattı.
Proje kapsamında 5 bin nüfusu ilgilendiren bir mahallenin tamamını dönüştürdüklerini söyleyen Yamak, "Yerinde dönüşümden neyi kastediyoruz? Burada yapılan dönüşümden sonra tekrar eski mahalleli, eski komşularıyla büyüdüğü insanlarla çayını içtiği komşusuyla aynı mahallede ikamet etmeye devam edecek. Vatandaşımıza, eski komşularıyla bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Yepyeni bir çehreye kavuşacak, sağlıklı bir ortam oluşacak. Mevcut şu an yapılan anlaşmalarda, dışarıdan herhangi bir vatandaşımız buraya gelmeyecek. Vatandaşlarımızın güveniyle Türkiye`de örneği olmayan, 9 aylık bir süreçte yüzde 97 gibi bir anlaşma ve uzlaşma oranına vardık" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz