Anma törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bakanlar, milletvekilleri, KKTC`nin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye`nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, askeri erkan, Rauf Denktaş`ın oğlu Serdar Denktaş ve ailesi, vatandaşlar ile kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
Cumhurbaşkanı Tatar ve Denktaş ailesinin çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla devam etti.
Anıt Özel Defteri`ni imzalayan Tatar, burada yaptığı konuşmada, Denktaş`a bir kez daha rahmet diledi ve Denktaş`ın huzur içerisinde yatması temennisinde bulundu.
Tatar, ömrü mücadeleyle geçen Denktaş`ın 1960 anlaşmaları öncesinde EOKA terör örgütüne karşı kahramanca mücadele ettiğini söyledi.
Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Başkanı Rauf Denktaş, 5 Aralık 1979`da basın toplantısı düzenlemişti.(Arşiv)
Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Başkanı Rauf Denktaş, 5 Aralık 1979`da basın toplantısı düzenlemişti.(Arşiv)
Denktaş`ın 1960 anlaşmalarında Kıbrıs`taki iki halkın egemen olarak kayıtlara geçmesi ve Türkiye`nin garantör olarak yer almasında, hukukçu kimliğiyle büyük bir rolü olduğunu anımsatan Tatar, "Kendisi (Denktaş), bir mücahit ve bir cesur yürekti. Denktaş bir hukukçu ve avukattı. Hayatının büyük bir bölümünde ne kadar iyi bir müzakereci olduğu, hakkımızın, hukukumuzun ve bağımsızlığımızın kazanılmasında ne kadar önemli hizmetler yaptığını zaten hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Rauf Raif Denktaş dediğimizde ilk akla gelen bağımsızlıktır, egemenlik ve devlettir, bunları da bize bir vasiyet olarak bırakmıştır." dedi.
Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Başkanı Denktaş, 23 Temmuz 1981`de basın toplantısı düzenlemişti. (Arşiv)
Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Başkanı Denktaş, 23 Temmuz 1981`de basın toplantısı düzenlemişti. (Arşiv)
Tatar, Denktaş`ın ölüm döşeğinde "bağımsızlık, özgürlük, hürriyet ve egemenlikten asla vazgeçmeyiniz, Türkiye ve ana vatanımıza sıkı sıkıya sarılmayı ihmal etmeyiniz." yönünde vasiyette bulunduğunu, kendilerinin de bu vasiyeti uyguladıklarını ifade etti.
26 Şubat 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye Ticaret Odaları ve Borsaları Birliği (TOBB) Heyetini kabulde hediye edilen Kuran-ı Kerim`i incelemişti. (Arşiv)
26 Şubat 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye Ticaret Odaları ve Borsaları Birliği (TOBB) Heyetini kabulde hediye edilen Kuran-ı Kerim`i incelemişti. (Arşiv)
KKTC`nin 1983`te kurulmasıyla Kıbrıs`ta iki ayrı halkın olduğunu, bu iki ayrı halkın egemen olduğunu ve Denktaş`ın egemenlik temelinde federasyon modelinde bir anlaşmanın olamayacağını o dönemlerde öngördüğünü kaydeden Tatar, Denktaş`ın tüm müzakerelerde Kıbrıs Türk halkının egemenliği için haykırdığını vurguladı.
20 Temmuz 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Lefkoşa`da 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle düzenlenen törende konuşma yapmıştı. (Arşiv)
20 Temmuz 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Lefkoşa`da 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle düzenlenen törende konuşma yapmıştı. (Arşiv)
Tatar, Denktaş`ın okulundan yetişmiş biri olarak kendisinin müzakere masasında Kıbrıs Türk halkını temsil ettiğini aktararak "iki ayrı devlet ve egemenlik" politikasını savunduklarını, bu temelde bir anlaşma ile Denktaş`ın vasiyetini yerine getirebileceklerini ve bu siyasetten geri adım atılmaması gerektiğini dile getirdi.
Serdar Denktaş ise yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş`ı vefatının 10. yılında özlemle andıklarını söyledi. Kıbrıs Türk halkının çok zor bir yol yürüdüğünü anımsatan Denktaş, KKTC halkının her türlü zorluğu göğüsleyerek, özgürlük için mücadele ettiğinin altını çizdi.
27 Mayıs 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, spor şöleninde ödül kazanan sporculara kupalarını vermişti. (Arşiv)
27 Mayıs 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, spor şöleninde ödül kazanan sporculara kupalarını vermişti. (Arşiv)
Denktaş, "Rauf Denktaş ve yol arkadaşlarının huzurunda, o kutlu yolda, mücadelede, birlikte yürüdükleri Türk Mukavemet Teşkilatının tüm mensuplarına, kan dökerek bu toprakları vatan yapan şehitlerimize, gazilerimize ve mücahitlerimize, Kıbrıs Barış Harekatı gazilerine ve mensuplarına, o zor yolda hep yanımızda olan Türkiye`ye buradan selamlarımızı vermek istiyorum." diye konuştu.
Konuşmaların ardından bir lise öğrencisi tarafından günün anlam ve önemini belirten bir şiir okundu ve Denktaş için dua edildi.
13 Temmuz 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, KKTC Elektronik Santralinin hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende ilk konuşmayı gerçekleştirmişti. (Arşiv)
24 Eylül 1987`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş ve eşi Aydın Denktaş, Ercan Havaalanı`ndan Türkiye`ye hareket etmişti. (Arşiv)
26 Mart 2007`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Karabük`ün Safranbolu İlçesi`ndeki tarihi ve turistik yerleri gezerek fotoğraf çekmişti. (Arşiv)
14 Şubat 2007`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, İzmir`de. (Arşiv)
28 Haziran 2006`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, İzmir`de. (Arşiv)
10 Mayıs 2005`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Lefkoşa`daki yeni ofisinde açıklamalarda bulunmuştu. (Arşiv)
9 Nisan 2005`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, köpeği boncuk ile oyun oynamıştı. (Arşiv)
26 Nisan 2004`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs`ta yapılan referandumu değerlendirmişti. (Arşiv)
7 Mayıs 2005`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, bir kabulünde boncuk isimli köpeğini de yanında bulundurmuştu. (Arşiv)
12 Aralık 2012`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, sağlık kontrolünden geçmek üzere Ankara`ya gelmişti. (Arşiv)
26 Temmuz 2002`de A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Güneş, KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş`ı ziyaret ederek Milli takım forması hediye etmişti. (Arşiv)
12 Ekim 2001`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş`a Girne Amerikan Üniversitesi tarafından Kazakistan milli kıyafeti giydirilmişti. (Arşiv)
24 Kasım 2000`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, KKTC`nin 17. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmıştı. (Arşiv)
5 Ağustos 2000`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, İstanbul`da basın toplantısı düzenlemişti. (Arşiv)
14 Nisan 2000`de KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş torunu Su ile beraber. (Arşiv)
27 Aralık 1999`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Atatürk`ün Ankara`ya gelişinin 80. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende seğmen kıyafeti giymişti. (Arşiv)
27 Eylül 1999`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş`a, Adnan Menderes Üniversitesi Senatosunca Fahri Bilim Doktorası verilerek cübbe giydirilmişti. (Arşiv)
6 Temmuz 1999`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş`a, Trabzon`da yöresel çalgı kemence hediye edilmişti. (Arşiv)
6 Mayıs 1999`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı`na ait botu ziyaret etmişti. (Arşiv)
18 Mart 1999`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, İzmit`te öğrencilerle sohbet etmişti. (Arşiv)
14 Temmuz 1990`da KKTC`nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Atatürk Orman Çiftliği`nde yemek yemişti ve Milli Piyango bileti almıştı. (Arşiv)
Yükleniyor lütfen bekleyiniz