ABD`de 1 Ocak`ta hayatını kaybeden ve dün akşam naaşı KKTC`ye getirilen Uzun, bugün KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan töreninin ardından Lefkoşa Mezarlığı`nda defnedildi. KKTC`li dağcı Uzun için sabah saatlerinde Güzelyurt Kaymakamlığı önünde cenaze töreni düzenlendi.
Birkan Uzun`un bayrağa sarılı cenazesi, Güzelyurt Hastanesinden 10 federasyondan 10 milli sporcu tarafından taşındı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu, bakanlar, milletvekilleri, Uzun`un babası Cengiz Topel Uzun, ailesi, sevenleri, arkadaşları ve sporcular katıldı.
Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Birkan Uzun`un cesareti, yeteneği, erdemli duruşu ve vatan sevgisiyle Kıbrıs Türkü`nün gurur ve ilham kaynağı olduğunu söyledi. Tatar, "1 Ocak`tan beri yüreğimiz parçalanmaktadır. Birkan, 28 yıllık ömründe KKTC`ye çok şey katmıştır. Akademik başarısının yanında, dünya kuruluşlarında çalışarak iş hayatında da örnek bir insan olmuştur. Sporcu kişiliği ile elde ettiği başarılarla bizi ve ailesini gururlandırmıştır." diye konuştu.
Uzun`un, "7 Kıta 7 Zirve" hedefiyle yola çıkarak, egemenlik ve bağımsızlık simgesi olan KKTC bayrağını, dünyanın 5 kıtasının zirvesinde dalgalandırma başarısı gösterdiğini hatırlatan Tatar, "Bayrağımızı, bağımsızlığımızın simgesi olarak zirveye taşıması, hepimize ve Kıbrıs Türk gençliğine umut olmuştur. KKTC`de böylesine başarılı bir gencimizin yetişmesi büyük bir gururdur. Birkan evladımızın yaslı ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.
Tatar, Birkan Uzun`un adının yaşatılacağını ve bunun herkesin görevi olduğunu vurguladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz