KKTC Başbakanı Ersan Saner, 4 Şubat`ta gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 5 Şubat saat 20.00 ile 15 Şubat 05.00 arasında halkın gerekli ihtiyaçlarını karşılaması dışında tam sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurmuştu.
Buna göre, KKTC`nin her bölgesinde market, manav ve balıkçı gibi temel ürünlerin satıldığı yerler 08.00-17.00 arası hizmet veriyor.
Uygulanan tam sokağa çıkma yasağı nedeniyle özellikle başkent Lefkoşa`daki cadde ve sokaklardaki insan ve araç yoğunluğu, normalin altında kaldı.
Bu kapsamda ilçe girişleri ve diğer bölgelerde polisler denetimde bulunurken, sadece izin belgeleri olanlar gerekli işlerini halledebiliyor.
İzin kağıdı bulunmadığı halde dışarıda olanlara cezai işlem uygulanıyor. Polis, dün ve bu sabah yapılan denetimlerde sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 20 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı.
Bazı meslekler grupları görevlerini sürdürüyor
Bazı meslekler grupları görevlerini sürdürüyor
İlçeler arası görev yapan polis mensupları, sağlık çalışanları, amirleri tarafından görevlendirilmiş kamu görevlileri, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanları, itfaiye çalışanları ve sivil havacılık hizmetleri görevlerine devam ediyor.
15 Şubat`a kadar tüm ilçeler arasındaki giriş ve çıkışların kapalı olacağı KKTC`de, pazar günleri ise eczane ve fırınlar hariç bütün iş yerleri kapalı olacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz