Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde ülke genelinde oy kullanma süreci saat 08.00`de başladı ve 18.00`de sona erecek. Kurulan 763 sandıkta 203 bin 792 kayıtlı seçmen oy kullanabilecek.
Sandıklarda 2 bin 289 kişi görev alıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile ilçe seçim kurullarında görev yapanlar, sandık kurulu üyeleri, siyasi partilerin görevlendirdiği temsilciler ve polisler dahil seçimde 6 bin kişi görev yapıyor.
YSK, saat 19.00`a kadar radyo, televizyon, gazete ve diğer tüm yayın organları tarafından seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapmanın yasak olacağını açıkladı.
Sandıklarda oylar, "mühür", "mühür ve tercih" ile "karma oy" şeklinde kullanılabiliyor.
Seçimde yüzde 5 barajını geçen siyasi partiler, 50 sandalyelik Cumhuriyet Meclisi`ne girmeye hak kazanacak.
Oy kullanma işlemleri sırasında COVID-19 salgını kuralları uygulanıyor. Seçmenler, oy kullanılacak alana maskesiz giremiyor, vatandaşlara seçim kabinine gitmeden önce eldiven veriliyor.
Oy kullanacak kişilerden test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayan "Adapass" ile COVID-19 testi istenmiyor. COVID-19 testi pozitif olan kişiler ise oy kullanamıyor.
Resmi olmayan seçim sonuçlarının bu gece, resmi sonuçların ise en erken oy kullanma işleminin bitmesinden 24 saat sonra YSK tarafından açıklanması bekleniyor.
Cumhuriyet Meclisi`ndeki 50 koltuk için 8 siyasi parti ve 3`ü bağımsız 403 milletvekili adayı yarışıyor.
Cumhuriyet Meclisi`ndeki 50 koltuk için 8 siyasi parti ve 3`ü bağımsız 403 milletvekili adayı yarışıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz