Çeşitli ziyaretler kapsamında Kırşehir`e gelen Cumhurbaşkanı Tatar, Ahi Evran Külliyesi`nde "Gençlerle Söyleşi" programında öğrenciler tarafından Türk ve KKTC bayraklarıyla karşılandı.
Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından seslendirilen türküleri dinleyen Tatar, bazı türkülere de eşlik etti.
Tatar, programda yaptığı konuşmada, Kıbrıs`ta artık yeni bir dönemin başladığını, Türkiye`nin Kıbrıs için önemli olduğunu vurguladı.
"Kıbrıs ecdadın bir meselesidir" diyen Tatar, geçmişte binlerce şehit verilerek Ada`nın Türk`lerin egemenliğine geçtiğini söyledi.
Milletin bekası, bayrak ve vatanın önemini anlatan Tatar, en büyük hedefinin vatanına hizmet etmek olduğunu dile getirdi.
“Türkiye hiçbir zaman gölgesini Kıbrıs’tan çekmedi”
“Türkiye hiçbir zaman gölgesini Kıbrıs’tan çekmedi”
Ada`nın barıştan yana olduklarına değinen Tatar, "Kıbrıs Türk halkını yok etmek için Yunanlıların, sömürgecilerin, İngilizlerin, farklı emperyal güçlerin, Kıbrıslı Türklerle Anadolu`daki bağlarını kopartmak için her türlü esaret, zulüm, vahşetiyle karşılaştık. Çocuk ve yaşlıları kurşuna dizerek katliam mezarlarına gömen bir zihniyetle savaştık ve bugünlere geldik. Anadolu ve Türkiye hiçbir zaman gözünü ve gölgesini Kıbrıs`tan çekmedi. Her zaman beraber olduk" dedi.
Tatar, çadırlarda susuz, ilaçsız günlerce direnen Kıbrıs halkının Mehmetçiğin Ada`ya ayak basmasıyla bağımsızlığını kazandığını vurguladı.
Kıbrıs Türk halkının geleceği ve bölgesel istikrarın sağlanabilmesi, ulusal çıkarların korunması için Türkiye ile birlikte olduklarını işaret eden Tatar, Türkiye`nin bölgesinde en güçlü ülkelerden biri olduğunu söyledi.
Tatar, geçmişte olduğu gibi şu anda da Türkiye ile haklarını aradıklarını işaret etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz