Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi`nin, maksimalist deniz yetki alanı iddialarına ilişkin, "Bizim büyük denizlere, Akdeniz`in tümüne çıkış yollarımızı engellemek, Mavi Vatan`daki haklarımızı, hukukumuzu çiğnemek ve aynı zamanda hava sahasındaki üstünlüğümüzü de engellemek için birtakım siyaset geliştirmişler. Bunu, bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Sonuna kadar direneceğiz." dedi.
Tatar, Eskişehir`in Sivrihisar ilçesinde Kaymakam Hüseyin Sayın ve Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ile diğer ilgililer tarafından karşılandı.
Sivrihisar Kilim Müzesi ve Ulu Cami`de incelemelerde bulunan Tatar, vatandaşlarla sohbet etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ve hükümetinin, kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu.
Bu mücadeleyi kendisinin ve Kıbrıs Türk halkının yalnız sürdürebilmesinin mümkün olmadığını belirten Tatar, "Güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz`de, Mavi Vatan`ımızda, aynı zamanda göklerdeki hakimiyetimizin sürdürülmesinde, Türk ulusunun milli menfaatlerinin korunmasında, hep birlikte hareket etmemizin en doğrusu olduğunu, Anadolu halkıyla da paylaşıyorum." ifadesini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz