Bursa kent merkezinden kara yoluyla 40 kilometrelik yolculukla ulaşılan ve 1961 yılında milli park ilan edilen alandaki "Oteller Bölgesi"ne 9 kilometrelik hatta sahip teleferikle alternatif ulaşım sağlanıyor.
Son yıllarda hayata geçirilen otoyol ve köprü projeleri, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmir gibi şehirleri Uludağ`ı daha da yakınlaştırdı.
Özellikle İstanbul-İzmir Otoyolu ile bu iki kent arasındaki mesafenin 3,5 saate düşmesi, yolun geçtiği Bursa`yı adeta İstanbul`un kapı komşusu yaptı.
Osmangazi Köprüsü`nün de bulunduğu güzergahla Uludağ`a İstanbul`dan 2-2,5 saatte, İzmir`den de yaklaşık 4,5 saatte ulaşılabiliyor.
Ankara`dan Uludağ`a kara yoluyla ulaşmak isteyenler ise 5 saatte bölgeye gelebiliyor.
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı`ndan 2,5 saat, Bursa Yenişehir Havalimanı`ndan ise 1,5 saatlik kara yolculuğuyla Uludağ`a varılabiliyor.
Ayrıca İstanbul`dan Bursa`nın Mudanya ilçesi ve Yalova`ya deniz otobüsleriyle gelinerek Uludağ`a ulaşılabiliyor.
Birinci Yerleşim Bölgesi`nde 12, İkinci Yerleşim Bölgesi`nde 5 otelin 6 bine yakın yatak kapasitesiyle hizmet verdiği Uludağ`da, yılın ortalama 4 ayında kayak yapılabiliyor.
Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişiyi ağırlayan Uludağ, bu sezon da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleriyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.
Kayak merkezinde, otel ve misafirhanelere ait 300 metre ila 1980 metre uzunluklara sahip 20 kayak pistinin yanı sıra 11 teleski, 6 telesiyej ve 1 gondola (telesiyejin kabinli modeli) tesisi bulunuyor.
Tatilciler, kayak dışında snowboard, bigfoot, buz pateni ve kar motosikleti aktivitelerinden de yararlanabiliyor.
Geçmişte birçok Yeşilçam filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Uludağ, halen yapımcıların vazgeçemediği platolar arasında yer alıyor.
Uludağ, 2 bin 543 metre rakımıyla Marmara Bölgesi`nin en yüksek noktasında bulunuyor.
Bölgede ilk kez kayağın yapıldığı tarih olarak 1933`ün ocak ayı gösteriliyor. Daha sonra bölgede kayak turizmi, kurulan dağcılık kulüpleri ve otellerin inşa edilmesiyle gelişti.
Türkiye`nin ilk teleferiği olan Bursa Teleferik ise 29 Ekim 1963`ten bugüne hizmet vermeye devam ediyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz