En yüksek zirvesi 2446 metre olan Akdağ; Sandıklı ilçesi sınırlarında Kocayaylası ile Çivril ilçesinde Sığırkuyruğu Yaylası, geniş karaçam, kızılçam ormanları ve meşelikleriyle dikkat çekiyor.
Endemik 124 bitkiyi bünyesinde barındıran Akdağ`daki Tokalı Kanyon, zengin yaban hayatında çok sayıda yılkı atları ve kızıl geyikler de turistlerin ilgisini çekiyor.
Tarım ve Orman Bakanlığınca tabiat parkı ilan edilen Akdağ`a son yıllarda yatırımlarla yapay baraj göleti, günübirlik kullanım alanlarına bungalov evler, piknik yerleri ve çocuk oyun alanları yapıldı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekipleri ile doğa tutkunlarınca, yoğun kar yağışı sonrasında yaban hayvanları için belirli aralıklarla yemleme çalışması yapılıyor.
Alan kılavuzu Asım Yıldız, yaptığı açıklamada, Akdağ`ın dört mevsim farklı güzelliğe sahip olduğunu ve kış manzarasının daha etkileyici olduğunu söyledi.
Bölgedeki yaban hayvanları ve yılkı atları için yemleme çalışması yaptıklarını söyleyen Yıldız:
Bölgedeki yaban hayvanları ve yılkı atları için yemleme çalışması yaptıklarını söyleyen Yıldız:
"Son günlerde Akdağ`da yoğun kar yağışı etkili oldu. Buradaki yapay baraj göletimiz de buz tuttu. Donan gölet ile kar manzarasının görselliği insanlara keyif veriyor. Buradaki görsel şölene herkesi davet ediyoruz. Ayrıca buraya doğaseverlerle, yaban hayvanları ve yılkı atları için saman getirdik. Uygun noktalara bunları bıraktık. Çünkü biz doğanın canlılarla güzel olduğunu düşünüyoruz."
Doğayla iç içe olmaktan mutluyuz
"Doğayla iç içe olmaktan mutluyuz"
Kampçı Uğur Erbay da yaklaşık 10 yıldır her kış, arkadaşlarıyla Akdağ`a kampa geldiklerini belirterek, "Buranın kışı çok güzel. Bu aylarda çok fazla insan Akdağ`a gelmediği için doğa ve yabani hayvanlar ön planda oluyor. Biz geceyi burada çadırlarımızda geçirdik. Hiçbir olumsuzluk yaşamadık. Sabah kalkıp karlar arasında yürüyüş yapıyoruz. Doğayla iç içe olmaktan mutluyuz."dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz