Tokat`ta kene alarmı
Tokat`ta kene alarmı
Tokat Üniversitenin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezine, nisanın sonlarından itibaren KKKA hastalığı şüphesiyle 44 kişi başvurdu. Bunlardan bazıları ayakta tedavi edilip evine gönderilirken, çoğunluğu ise yatarak tedavi gördü.
Çankırı ve Karabük`te 4 kene vakası
Çankırı ve Karabük`te 4 kene vakası
Çankırı`nın Çerkeş ve Karabük`ün Eflani ilçelerinde hayvancılık yapan 3 kişiyi kene ısırdı. Kan değerleri yüksek çıkan 3 kişi ile bu kişilerle temas eden bir sağlık çalışanı tedavi altına alındı.
Kene bir can daha aldı
Kene bir can daha aldı
Sivas`ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle tedavi gören kişi hayatını kaybetti.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedir?
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedir?
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik karakterli bir enfeksiyon hastalığı.
Hangi Yollarla Bulaşır?
Hangi Yollarla Bulaşır?
-Virüsü taşıyan özellikle Hyalomma türüne ait kenelerin insan vücuduna tutunması, -Virüsü taşıyan kenelerin çıplak el ile ezilmesi, -KKKA virüsünü taşıyan hayvanların kan, doku ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi, -KKKA hastalarının kan ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi.
Hastalık İnsandan İnsana Bulaşır mı?
Hastalık İnsandan İnsana Bulaşır mı?
Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini almalı. Kan ve vücut sıvıları ile korunmasız temastan kaçınılmalı.
Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Hastalık virüsün alınma şekline bağlı olarak 1-14 gün sürebilen kuluçka döneminden sonra ateş, halsizlik, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı-kusma, ishal, yüzde ve gözlerde kızarıklık, deri döküntüsü gibi şikâyetlerle kendini gösteriyor.
Keneler, kan emici bir örümceğimsiler kategorisinde yer alıyor. Toplu iğne ucu büyüklüğünden, bezelye büyüklüğüne kadar çeşitleri olan 8 bacaklı bir kan emicidir.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin bulaşmasında keneler daha büyük bir yere sahip olmakla birlikte, 30 kene türünün bu hastalığı bulaştırabileceği biliniyor.
Vakalar, hastalığın başlıca bulaştırıcısı olan kenelerin aktifleştiği dönemden başlayarak ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülüyor.
Hastalık ülkemizde bulaştırıcısı kene türünün yaşam alanlarıyla uyumlu. (Fotoğraf: Freepik, AA)
Yükleniyor lütfen bekleyiniz