Zorlu doğa koşulları ve hastalıklar nedeniyle 1980`li yıllarda Afganistan`ın Pamir Yaylası`ndan göç ederek 1982`de Türkiye`ye gelen Kırgız Türkleri, Erciş ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Ulupamir Mahallesi`nde yaşıyor.
Kırgızlar, köy meydanında "kültür şenliği" düzenledi. Şenlikte, kökbörü oyunu, halk oyunları, el sanatları sergisi, at yarışları gösterisi yapıldı.
Yeni evlenen gelin gelenek ve göreneklerine uygun, at sırtında damat evine getirildi.
Şenliği izleyenler, yöresel çalgılar eşliğinde Kırgızistan devlet sanatçılarının söyledikleri şarkılarla doyasıyla eğlendi.
Programa katılan Vali ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ulupamirlilerin yöre halkıyla yeni bir gelecek inşa ettiğini söyledi.
Örf ve adetlerini yıllardır yaşatan Kırgızlıları tebrik eden Bilmez, birlik ve beraberlik içinde bir hayat sürmek için herkesin elinden geleni yaptığından bahsetti.
AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Türkiye`nin farklı etnikten birçok millete yurt olduğunu ve birlik içinde yaşadıklarını vurguladı.
Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdul Metin Keskin, "TİKA destekleriyle burada çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl Ulupamir Kırgız Türklerinin Türkiye`ye gelişinin 40.yılı. Bu vesile ile çadır dediğimiz 40 bozu dikilecek, onun yanında Kırgız sanatçılarımızla 4 gün boyunca görkemli bir organizasyon yapılacak" dedi.
Şenliğe, Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Fotoğraf: Necmettin Karaca
Fotoğraf: Necmettin Karaca
Yükleniyor lütfen bekleyiniz