Kilis Belediyesince yürütülen "Sıfır Atık" projesi kapsamında toplanan yaklaşık 4 bin 500 ton karton, kağıt, metal, plastik ve cam malzemeyle ekonomiye 15 milyon lira kazandırıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca (UNDP) başlatılan "Sıfır Atık" projesi kapsamında 18 ay önce Kilis`te 1100 metrekare alana atık getirme merkezi yapılarak geri dönüştürülebilir atıkların tek noktada toplanması sağlandı.
Proje kapsamında, 3`lü ve 2`li setler, pota ve şişe görünümlü kafesler okullara, kurumlara ve marketlere dağıtıldı, ana arterlere 2`li set ve evsel atık konteynırlarının yanına 800 geri dönüşüm kafesi konuldu, 8 mobil atık getirme merkezi de halkın yoğun olduğu yerlere yerleştirildi.
Kurumlarda faaliyete geçirilen "5 adet atığını getir kalemini al" teşvik sistemi ile 4 atık toplama aracı sisteme eklenerek atık toplama işlemleri hızlandırıldı.
Geri dönüşüm kapsamında il genelinde toplanan atık malzemeler, belediyenin atık merkezine getirilerek ekonomiye kazandırılıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz