Kastamonu Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Erdem, geçen yıl, önceki yıla göre kestane balı rekoltesinin arttığını söyledi.
Kastamonu`da aktif olarak 1000 arıcının bulunduğunu aktaran Erdem, bunların yüzde 60`ının kıyı kesimlerde kestane balı, diğer bölümünün de iç bölgelerde çiçek balı ürettiğini anlattı.
Bölgede kestane ağaçlarının bol olduğuna dikkat çeken Erdem, şöyle konuştu: "Orman Bölge Müdürlüğünden aldığım bilgiye göre, bölgemizdeki kestane ağaçlarının aşısız olması nedeniyle diğer bölgelere göre damak tadı, kalite, mineral açısından farklı olduğu belirtilmektedir. 2017 yılından bugüne kadar her yıl test yaptırıyoruz. Kastamonu kestane balı, mineral madde zenginliği açısından diğer illere göre kayda değer farklılık içermektedir."
Kestane balının kilogramı 150 ila 200 lira arasında satılıyor
Kestane balının kilogramı 150 ila 200 lira arasında satılıyor
Erdem, kestane balının çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiğinin bilindiğini belirterek, şunları söyledi: "Kestane balına halk arasında `acı bal` derler. Farklı bir aroması, geniz yakan bir lezzeti vardır. Düzenli kullanıldığında mide, solunum yolu rahatsızlıklarının yanında astım, bronşit, öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Kolesterol, romatizma, alzaymır gibi hastalıklara iyi geldiği, kan pıhtılaşmasını önleyerek damarları koruduğu ifade ediliyor. Bu yıl kestane oranına bağlı olarak 150 ila 200 lira arasında satılıyor."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz