Güldürün adam bugün 71. yıl dönümünde...
11 Kasım 1944 yılında İstanbul`da dünyaya gelen Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti.
Türk sinemasının güldüren yüzü Kemal Sunal, yaşamı boyunca 82 filmde rol aldı.
Kemal Sunal, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu`nda okudu, Vefa Lisesi`nden mezun oldu.
Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı.
Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır.
Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır`ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal`ın kariyerinde önemli yeri vardır.
İLK YILLARI
İLK YILLARI
1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı. Sanat hayatı, Vefa Lisesi`nde amatör olarak "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk kez Kenterler Tiyatrosu`nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu`nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu`nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu`nda görev aldı. Devekuşu Kabare Tiyatrosu`nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve böylece beyaz perdeye transfer oldu. İlk rolünü 1973 yılında Ertem Eğilmez`in yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boyundan dolayı basketbolcu olarak aldı.[2] Bunun ardından Ertem Eğilmez`in yönettiği kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı. Kemal Sunal kendi ağzında, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;
"Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu`ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.
USTALIK YILLARI
USTALIK YILLARI
Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7`den 70`e herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban`ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.
1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977`de Antalya Film Festivali`nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990`lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden maddi bir kazanç elde etmedi.
YÜKSEK LİSANS
YÜKSEK LİSANS
12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü`nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve ardından yüksek lisans yaptı. Tamamlanmasından sonra Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeledi.
ÖLÜMÜ VE SON YILLARI
ÖLÜMÜ VE SON YILLARI
Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon`a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul`daki Zincirlikuyu Mezarlığı`nda defnedilmiştir. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı yorumunu yapmıştır.
KEMAL SUNAL HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER
KEMAL SUNAL HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER
Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel`e benzetilirdi. Fernandel 1930`lu yıllardan 1960`lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi çevirmişti. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için `at suratlı` gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren`in kendisini `Fernandel`le Jean-Paul Belmondo karışımı` diye tanımlamasının hoşuna gittiğini belirtmişti "Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu."
BÜLENT ECEVİT
BÜLENT ECEVİT
"Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu."
EMEL SAYIN
EMEL SAYIN
"Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı."
ALTAN ÖYMEN
ALTAN ÖYMEN
"Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir."
MURAT SÖKMENOĞLU
MURAT SÖKMENOĞLU
"...çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı."
GÖKSEL ARSOY
GÖKSEL ARSOY
"...Kemal Sunal öldü.Ama insanlığın, dürüstlüğe inancı ve kötüler karşısında iyilerin kazanacağına dair umudu sürdükçe "Şaban" yaşayacaktır.."
CAN DÜNDAR
CAN DÜNDAR
"...Gitmeseydin, futbol oynardık salonun ortasında... Topu vermemek için ayağıma vurmana, günlerce topallamaya razıyım.Gitmeseydin, vallahi az konuşurdum... Sen, gazete-kitap okurken yanında sessiz durmaya çalışırdım...Gitmeseydin, çiğköfte yapardık. “Olmuş mu olmamış mı?” diye tavana, duvarlara atmanıza, beni çıldırtmanıza ses çıkarmazdım..."
EŞİ, GÜL SUNAL
EŞİ, GÜL SUNAL
"48 yaşındaydı. Yüksek lisans tezinin konusu da kendisiydi. “Beni kimse araştırmayacak galiba, ben yapayım” dedi."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz