Kemah Kalesi`nde 2010 yılında Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü koordinesinde kazı çalışmaları başladı.
Kazı çalışmalarında 800 yıllık olduğu değerlendirilen Bey Camii`nin kalıntılarına ulaşıldı.
Temmuzda inşaatına başlanan tarihi cami, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile hayırsever iş insanlarının desteğiyle aslına uygun yapılıyor.
Kemah Kaymakamı Muhammet Şükrü Pekpak, Kemah Kalesi`nin 2 bin 200 yıllık bir yapı olduğunu söyleyerek, "Görüldüğü üzere burası zapt edilmesi çok zor, savunması kolay bir kale. Bu sebepten yüzlerce yılda yüzlerce medeniyet buraya sahip olmaya çalıştı. Son olarak da 1515 yılında Safeviler`den Osmanlı İmparatorluğu`na geçti. Ondan beri de bizim mirasımızdır diyebiliriz" dedi.
Seyahatname rehber alınacak
Seyahatname rehber alınacak
Caminin Evliya Çelebi`nin Seyahatnamesinde bahsedildiğini anlatan Muhammet Şükrü Pekpak, çevre örneklere de bakarak, Seyehatnameyi rehber alacaklarını söyledi.
Şantiye şefi ve restoratör Ayşe Kılıç, ``Altı tane ahşap direkli ve ahşap tavanlı bir cami olacak. Minaresi kalan tek eserdi, temel kalıntıların haricinde beden duvarları ile aynı seviyede kaidesi bulunuyordu. Bu kaidenin taşlarını da özel olarak seçtik. Minarenin de kendine özgü taşlarıyla birlikte hepsi tek tek aynı ölçülerde birebir ölçülendirilip kesilerek ustaların güzel işçiliği neticesinde iyi bir minare kaidesi ortaya çıktı" dedi.
Tamamen doğal yöntemlerle yörenin doğal taşlarıyla bu cami hayata geçece
Yükleniyor lütfen bekleyiniz