Eski hükümdarların kalıntılarını bulmak Mısır`da alışılmadık bir şey değil, ancak Aten`de ortaya çıkarılan bir iskelet arkeologları şaşırttı. Kalıntı, kolları uzatılmış ve dizlerinin etrafına ip bağlanmış halde bulundu ve ekip hala bu kişinin neden ve nasıl öldüğünü araştırıyor. Sitenin başka bir yerinde, Krallar Vadisi`nde bulunanlarla uyumlu taş mezarların yanı sıra bütün bir mezarlık da bulunuyor. bu mezarlık henüz açılmadı.
Bölgede ortaya çıkarılan şeylerden biri de Mısır kazıları için alışılmadık bir tasarıma sahip olan zikzak duvar. Duvarın yalnızca bir girişi var. Bu da araştırmacıların, duvarın yoğun bir şekilde korunduğunu veya duvarın arkasında yatan şeyin giriş ve çıkışını kontrol etmek için kullanıldığını tahmin etmelerine neden oluyor.
Kazının şimdiye kadarki en ilginç keşiflerinden biri arkeologların haşlanmış veya kurutulmuş et olduğuna inandıkları şeyle dolu bir kap. Kapta şunlar yazıyor: "37. Yıl, üçüncü Heb Sed festivali için Kha`nın mezbahasından kasap luwy tarafından yapılan işlenmiş et."
Arkeologlar, fırınlar ve saklama çanak çömlekleriyle dolu bir pişirme ve yemek hazırlama alanı buldular. Arkeoloji ekibi, "Büyüklüğünden, mutfağın çok sayıda işçi ve çalışana hizmet verdiğini söyleyebiliriz" dedi. Eğirme ve dokuma ile ilgili aletler de sahada ortaya çıkarıldı.
Arkeologlar şimdiye kadar yedi farklı yerleşim bölgesi ile endüstriyel ve idari merkezler belirlediler. Metal işçiliği ve cam yapımı kalıntıları, şehrin kültürü ve ekonomisi hakkında çok şey ortaya koyuyor. Henüz bilinmeyen ise şehrin neden terk edildiği. Yöneticiler Akhenaten ve Nefertiti`nin, ortaya çıkarılan bazı buluntuların inşa edilmesinden sonraki bir yıl içinde imparatorluklarının başkentini Amarna şehrine taşıdıkları düşünülüyor.
Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi Mısır Çalışmaları Profesörü Betsy Bryan`a göre kentin keşfi, Tutankhamun`un mezarının ortaya çıkışından beri en önemli keşif.
Alanlar arasında et kurutmak, kıyafet ve sandalet yapmak, muska ve küçük heykel yapmak için atölyeler var.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz