Ilgaz ve Küre gibi önemli dağların yer aldığı Kastamonu`da İl Özel İdaresi ekipleri, adeta kar savaşçısı gibi mücadele ederek kilometrelerce yolun ulaşıma açılmasını sağladı.
Yağışın geçmiş yıllara göre daha geç gelmesi nedeniyle bu yıl kar mücadelesine geç başlayan İl Özel İdaresi ekipleri, 41 greyder, 23 yükleyici, 20 kanal kazıcı yükleyici, 9 dozer, 4 rotatif, 21 kar bıçaklı kamyon, 3 treyler, 2 akaryakıt tankeri olmak üzere 123 araçla çalışmalarını yürüttü.
Geçen hafta aniden bastıran karın ardından Özel İdare ekiplerine Orman, Karayolları ve Devlet Su İşleri Bölge müdürlükleri ekipleri de yardım etti.
Sabah erken saatlerde yola çıkıp akşam geç saatlere kadar kapanan yolları açmak için çalışan ekipler, yer yer kar kalınlığının 2 metreye yaklaştığı dağ yollarında mücadele verdi.
Vali Avni Çakır, 14 Şubat`ta başlayan karın 16 Şubat`a kadar özellikle sahil kesimindeki ilçelerde etkili olduğunu söyledi.
Bu süreçte kar kalınlığının il merkezinde 35-40, sahil ilçelerinde 50-70, köylerde de 90-170 santimetre aralığında olduğunu anlatan Çakır, dağınık yerleşime sahip bir il olmaları nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını belirtti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz