Hayvancılığın yaygın yapıldığı Kars ve Ağrı`da, sıcaklığın gece sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü dağ köylerinde yaşayan besiciler, yaz aylarında tarlalarda tırpanla biçerek kış için biriktirdikleri otları hayvanlarına ulaştırmak için sabahın ilk ışıklarıyla karla kaplı dağlara doğru yola çıkıyor.
Hayvanlarının yem ve su ihtiyacını karşılamaya çalışan besiciler, kendi içme sularını da bölgedeki kaynaklardan temin ediyor. Vatandaşlar, yarım metreyi bulan karda atlarına yükledikleri bidonlarla evlerine su taşıyor.
Köylerinin rakımının yüksek olduğunu ve fazla kar yağması nedeniyle hayvancılığın güçlükle yapıldığını söyleyen Muhammet Baştimar, şunları söyledi: "Sabah 06.30 gibi kalkıyoruz, karları temizledikten sonra hayvanların yemini veriyoruz. Daha sonra köyün aşağısında akan bir çeşme var orada sulamaya götürüyoruz. Kış aylarında hayvanlara bakmak gerçekten çok zor, bazen çok soğuk oluyor bazen de tipiden önümüzü dahi göremiyoruz."
Ağrı`nın Eleşkirt ilçesine bağlı Mollasüleyman köyünde besicilik yapan Rıdvan Aslan da geçim kaynakları olan hayvanların bakımını her şartta gerçekleştirdiklerini söyledi.
Yarım metreyi bulan kar kalınlığı var
"Yarım metreyi bulan kar kalınlığı var"
Bölgede kışın çok çetin geçtiğine işaret eden Aslan, "Ağrı`da kışın hayvanları yemlemek zor oluyor. Eşeklere bağladığımız kızaklarla ot ve saman taşıyoruz. Yarım metreyi bulan kar kalınlığı var. Hayvanlar dışarıda yaklaşık 3 saat yemini yiyor, biz de onların başında bekliyoruz. Bu süreç her gün sabah ve akşam devam ediyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz