Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi`nin halılarını dokuyan Özkul Halı firmasının yönetim kurulu üyesi Behçet Özkul, ibadete açılmaya hazırlanan Kariye Camii için hazırlıkların son aşamaya geldiğini söyledi.
Kariye Camisi`nin halılarının da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi`nde olduğu gibi 17. yüzyıl Osmanlı Rumi deseninde ve ördek başı yeşili ve tonlarında olacağını anlatan Özkul, "Ayasofya-i Kebir Camisi`nin halıları firmamız tarafından üretilerek serildi. Kariye Camii için hazırladığımız halıların üretimi tamamlandı, önümüzdeki günlerde serimini yaparak hazır hale getireceğiz" dedi.
Alev almayan bir halı
"Alev almayan bir halı"
Kariye Camisi`nde döşeme işleminin 29 Ekim Perşembe günü bitirilmesinin öngörüldüğünü aktaran Özkul, şöyle konuştu: "Kariye Camii için 120 metrekarelik halı döşenecek. Ayasofya-i Kebir Camisi`ndeki halıların desen ve rengi tercih edildi. Halımızın 1 metrekaresi 5 kilogram ağırlığında. Anadolu koyunlarından kırkılan yünlerden imal edildi. Halının içerisinde hiçbir şekilde petrol türevi ürün kullanılmamıştır. Alev almayan bir halı modelidir."
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz