Abana ve Cide ilçeleri arasında avlanan onlarca tekne, ağlarını Karadeniz’e döktü.
Bereketiyle ağları şenlendiren hamsilerle İnebolu ilçesine bağlı Evrenye köyündeki balıkçı barınağına giriş yapan tekneler, iskelelerde yoğunluk oluşturdu.
İskeleye yanaşmak için sıra bekleyen teknelerdeki hamsiler, tezgah ve fabrikalara ulaştırılmak üzere kamyonlara yüklendi.
Yoğun bir şekilde hamsi avcılığının yapıldığı bölgede Evrenye Balıkçı Barınağı´na son birkaç gün içerisinde günlük 200 ila 300 arasında tekne girişi oldu.
Ortalama 60 ila 100 ton arasında da hamsi avlayan tekneler aracılığıyla bölgeden son birkaç gün içerisinde 2000-2500 ton hamsi sevkiyatı gerçekleştirildi.
Yaşanan bolluk hem balıkçıların hem de bölge halkının yüzünü güldürdü.
Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın, bölgelerinde hamsi avcılığının son günlerde yoğunlaştığını belirtti.
Gün içerisinde ortalama 200 ila 300 arasında teknenin barınağa giriş yaptığına dikkati çeken Akın, "Bilhassa hamsi avcılığı bölgemizde ciddi bir yoğunluk gösteriyor. Barınağa kayıkların biri giriyor diğeri çıkıyor. Aşırı bir yoğunluk söz konusu. Ortalama 2 günde 2 bin ila 2 bin 500 ton hamsi sevkiyatını buradan yaptık." ifadelerini kullandı.
Palamuttan yüzü gülmeyen balıkçılarımız hamsiyle güldü
"Palamuttan yüzü gülmeyen balıkçılarımız hamsiyle güldü"
Akın, barınakta kapalı kasa kamyonlara yüklenen hamsilerin tezgahlara ve fabrikalara ulaştırılmak üzere diğer illere gönderildiğini aktararak, şunları kaydetti: "Yapılan avcılık faaliyetleri ülkemize çok büyük girdi sağlıyor. Hamsinin yağı kozmetik sanayinde kullanılıyor. Küspesi de balık çiftlilerine yem olarak gidiyor. Esnafımız sebepleniyor, kooperatifimiz sebepleniyor. 1 Eylül`de başlayan sezonda palamuttan yüzü gülmeyen balıkçılarımız hamsiyle güldü."
Hamsinin küçük olduğuna bakmayın sülalesi kalabalık.
"Hamsinin küçük olduğuna bakmayın sülalesi kalabalık."
Balıkçı Bünyamin Aydın da Karadeniz’de `Hamsinin küçük olduğuna bakmayın, sülalesi kalabalık` diye bir söz olduğunu ve bu kalabalığın balıkçıların yüzünü güldürmeye devam edeceğini kaydetti.
Hamsi avcılığının Kastamonu bölgesinde yoğunlaştığını anlatan Aydın, "Sezonumuz çok güzel gidiyor, ilerleyen günlerde Ereğli ve Hopa taraflarında bir yoğunluk bekliyoruz. Yapılan avlar güzel, bereketli insanların ve balıkçıların yüzü gülüyor. Türkiye’ye, vatanımıza bir katkımız oluyor, mutluyuz." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz