KKTC`de ocak ayının son günlerinde artan Kovid-19 vakaları nedeniyle ülke genelinde alınan kapanma kararı sonrasında sayılarda yaşanan düşüşle 22 Şubat`ta "kademeli açılma" süreci başladı.
Gazimağusa ilçesi sınırlarında yer alan ve 8 Ekim 2020`de kamuya ait bir bölümü açılan Maraş, Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte KKTC vatandaşları ve turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
Maraş`ta yapılan çevre ve peyzaj düzenlemeleri, görsel güzellik anlamında da bölgeye katkı sağlıyor.
Faaliyete giren bisiklet yolu sayesinde bölge bisikletle gezilirken, 8 ayrı noktada kurulan büfelerle de ziyaretçiler keyifli vakit geçiriyor.
Daha önce "Hayalet Şehir" olarak da anılan Maraş`a, son dönemde yapılan yeni hizmetler sayesinde canlılık getirildi.
Ekim 2020`den bu yana 111 binden fazla kişi ziyaret etti
Ekim 2020`den bu yana 111 binden fazla kişi ziyaret etti
Yetkililerden aldığı bilgiye göre, Maraş`ın açılan bölümü, 8 Ekim 2020`den bu yana yaklaşık 111 bin 500 kişi tarafından ziyaret edildi.
Bu süreçte KKTC vatandaşlarının yanı sıra Kıbrıs Rum kesimi ve diğer ülkelerden çok sayıda turist de bölgeyi gezme imkanı buldu.
Maraş, özellikle hafta sonu daha yoğun oluyor.
Aşılamayla birlikte salgın koşullarının hafiflemesinin ardından Maraş`ın, özellikle yaz aylarında, çok daha fazla turist tarafından ziyaret edilmesi öngörülüyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 11 Şubat`ta KKTC ziyareti sırasında, "(Maraş`ın açılması konusunda) Bundan sonra ikinci aşama gelecektir. Taşınmaz Mal Komisyonu vardır. Herkesin hak ve hukukuna riayet edilerek bir çözüm yolu bulunacaktır." ifadelerini kullanmıştı.
Öğrenci Simge Garip, Maraş`ın açık kısmını ilk kez gezdiğini ve geçmişte insanların yaşadıklarının gözünün önüne geldiğini ifade etti. Böyle bir yerin kapalı kalmayı hak etmediğini belirten Garip, bu güzelliğin tüm dünyaya sunulması gerektiğini dile getirdi.
Sanki geçmişte yolculuk yapıyoruz gibi
"Sanki geçmişte yolculuk yapıyoruz gibi"
KKTC`de çalışan Ramazan Atasoy, Maraş`ın tarih koktuğunu kaydederek, "Kapalı Maraş`ın açılması çok güzel oldu. Sanki geçmişte yolculuk yapıyoruz gibi. Burası önceden hayalet bir şehirdi ancak şu anda canlılık geldi. Yetkililere buradan teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Tamamı açılırsa, ülke adına çok güzel olur
"Tamamı açılırsa, ülke adına çok güzel olur"
Öğrenci Faruk Talay da daha önce de bölgeye geldiğini anlatarak, "Maraş, Gazimağusa`nın büyük bir kısmını kapsıyor. Tamamı açılırsa, ülke adına çok güzel olur, turizme de kazandırılır." ifadesini kullandı.
Açıldığı ilk günden bu yana 4. kez buraya geldim
"Açıldığı ilk günden bu yana 4. kez buraya geldim"
KKTC sakini Günay Aydoğan, Maraş`ın Ada`nın en güzel yerlerinden biri olduğunu, tamamen açılmasıyla Girne bölgesinden bile daha iyi olabileceğini söyledi. Maraş`ın bu halde de ülke turizmine katkı sağlayacağının belirten Aydoğan, 1974`ten bu yana kapalı olan ve kademeli olarak açılmaya başlayan bir yerin insanlarda merak uyandıracağını söyledi. Aydoğan, "23 yaşındayım, 23 yıldan beri burayı merak ediyordum. Açıldığı ilk günden bu yana 4. kez buraya geldim, sürekli de gelmeye devam edeceğim." diye konuştu.
Maraş`ın açılmasına çok sevindim
"Maraş`ın açılmasına çok sevindim"
KKTC sakini Halil Zorba, bölgeyi gezerken duygulandığını vurgulayarak, "Maraş`ın açılmasına çok sevindim. Böyle bir yerin kapalı kalmasını yanlış karşılıyordum. İyi ki de yetkililerimiz burayı açtı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve buradaki yetkililerimize teşekkür ediyorum." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz