Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanuni sondaj gemisinin, 2021 yılının ilk aylarında faaliyetlerine başlayacağını belirterek, "Böylece Karadeniz`de Fatih artık Kanuni ile birlikte çalışacak" dedi.
Şu anda üçüncü ve dördüncü katmandaki sondaj çalışmaları tamamlandı, test çalışmaları devam ediyor.
Dönmez, Kanuni sondaj gemisinin bu yıl içerisinde filoya dahil edildiğini, Mersin Taşucu`nda yeni operasyonlara hazırlık kapsamında reaktivasyon işlemlerine devam ettiğini belirtti.
2023`te Karadeniz gazını vatandaşımızla buluşturmak için çalışıyoruz
"2023`te Karadeniz gazını vatandaşımızla buluşturmak için çalışıyoruz"
Bakan Dönmez, şunları söyledi: "İnşallah 10 Ekim`de oradan demir alacak ve Haydarpaşa Limanı`na gelecek. Burada kule söküm işlemleri yapılacak. Boğazda 3 köprümüz var, köprülerin altından geçebilmek için kuleyi sökmemiz gerekiyor. Kasım ayı sonunda Filyos Limanı`na intikal etmiş olacak. Burada tekrar kulenin montajı ve diğer bakımlarının yapılmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında da ilk operasyonuna başlayacak. Böylece Karadeniz`de Fatih artık Kanuni ile birlikte çalışacak. İnşallah 2023`te Karadeniz gazını vatandaşımızla buluşturmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz."
Fatih Dönmez, "Bildiğiniz gibi 21 Ağustos`ta Fatih Sondaj Gemisi`nin bir keşfi olmuştu. Tabii gemimiz buradan 150-160 kilometre açıkta faaliyetlerine devam ediyor ama o faaliyetlerini sürdürebilmesi için de önemli desteğe ihtiyacı var. O açıdan kıyı lojistik merkezleri bu operasyonlar için son derece büyük önem arz ediyor. Filyos`un böyle bir imkana bugünlerde kavuşuyor olması, bu hizmetleri daha kolay ve ekonomik yapıyor olmamıza da imkan tanımış oldu" dedi.
Filyos Limanı çalışmalarında sona gelindi
"Filyos Limanı çalışmalarında sona gelindi"
Kanuni sondaj gemisinin gelecek aylarda bölgeye intikal etmesiyle Filyos Limanı`ndaki yoğunluğun daha fazla olacağına işaret eden Bakan Dönmez, şöyle konuştu: "Şu anda limanın bir kısmını kullandıklarını, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının eksikleri tamamlamasıyla diğer hizmetlerin de verilmeye başlanacağını dile getiren Dönmez, "Limanın bizim açımızdan bir avantajı da şu; derinliği oldukça yüksek, 19 metre ki bizim sondaj gemilerimizin draftı oldukça yüksek, çok büyük gemiler bunlar. Gemilerin bakımı, yeri geldiğinde ikmallerinin yapılması için bu özelliklere sahip bir limanın olması, bizim işlerimizi son derece kolaylaştıracak."
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz