Volkanologlar, Kanarya Adaları`nda patlayan yanardağdan gelen lavın okyanusa ulaştığını ve lavın deniz suyuna çarpmasıyla zehirli gazların açığa çıkması korkusunu artırdığını söyledi.
İspanyol takımadalarının bölgesel hükümeti, lavların aktığı bölgeyi yasak bölge ilan ederek, yaşayanlardan evde kalmalarını istedi.
Lavların, döküldüğü yerdeki plajı tamamen yok etmesinin yanı sıra ekolojik açıdan da ciddi zararlar verebileceği ifade edildi.
85 bin nüfuslu bir ada olan La Palma`nın güney sırtında yer alan La Cumbre Vieja yanardağı, 19 Eylül`de patladı ve lav püskürtmeye başladı.
La Palma`da 1949`da San Juan ve 1971`de Teneguia yanardağlarındaki patlamalardan çıkan lavların yaklaşık 2 ay sonra denize ulaştığı, şu ana kadar Cumbre Vieja`dan çıkan 50 milyon metreküp lavın ise 10 günde denize vardığı bilgisi paylaşıldı.
Teneguia`da 50 yıl önce yaşanan yanardağ patlamasında ölen tek kişinin gaz zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettiği de hatırlatıldı.
Diğer yandan bölgede depremlerin devam ettiği, 28 Eylül`de Richter ölçeğiyle 2 ile 3 şiddetleri arasında 29 sarsıntının meydana geldiği bildirildi.
Bölgedeki yerel yetkililer ve volkanoloji uzmanları, her şeye rağmen yanardağdaki patlamaların normal süreçte olduğunu, tedbiri elden bırakmamak gerekse de panik yaratacak bir durumun olmadığını açıkladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz