Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal ve DSİ 11. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Ünal Öztürk, Kanal Edirne`de incelemelerde bulundu.
Altındal, kentin Kanal Edirne ile dördüncü nehrine kavuştuğunu söyledi.
Kentin önceki yıllarda sık sık nehir taşkınlarıyla gündeme geldiğini belirten Altındal, "Bir nevi DSİ`nin yaptığı proje ile taşkınlara karşı sigorta vazifesini görecek bir kanalımız oldu. Meriç Nehri`nde su 300 metreküpe ulaştığı zaman kanal otomatik devreye giriyor ve yaklaşık 773 metreküp suyu tahliye ederek yine farklı noktadan nehre geri bırakıyor. Bu sayede 5 bin kişinin oturduğu Karaağaç semtinin taşkınlardan etkilenmesini minimize ediyor." dedi.
Afet olmadan önlemler alınabilir
"Afet olmadan önlemler alınabilir"
AFAD`ın tüm Türkiye`de bu yıl İl Afet Risk Azaltma Planı yaptığını anlatan Altındal, şunları kaydetti: "İl Afet Risk Azaltma Planı için alınabilecek önlemlerden en güzel örnek Kanal Edirne`dir. Afet olmadan önce harcanan 1 lira, afet olduktan sonra harcanan 7 liraya bedel oluyor. Daha önceki tecrübelerimizden böyle bir sonuç çıkarttık. Bu da devletimizin diğer afetlerden önce yaptığı önlemlere ve bundan sonra yapacağı çalışmalara en güzel örneklerden birisidir."
Öztürk de Edirne`nin Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin birleştiği noktada bulunduğunu anımsattı.
Edirne`de geçmiş yıllarda yaşanan taşkınlardan Karaağaç Mahallesi`nin etkilendiğini aktaran Öztürk, taşkını önlemek amacıyla Kanal Edirne`nin DSİ tarafından projelendirilerek hayata geçirildiğini ifade etti.
Nehri rahatlatıp taşkın riskini azaltmayı hedefliyor
"Nehri rahatlatıp taşkın riskini azaltmayı hedefliyor"
Kanal Edirne kapsamında 7800 metre açık kanal imalatı ve 5 köprü yapıldığını anlatan Öztürk, şu bilgileri verdi: "Tabanı 60 metre, üst açıklığı da 90 metredir. Kapasitesi 773 metreküptür. Meriç`ten gelecek 2500 metreküplere dayanan taşkın debisinin 773 metreküpünü absorbe etmektedir. Nehri rahatlatıp, taşkın riskini azaltmayı hedefliyor kanalımız. Kanal 2019`da yapıldıktan sonra 900 metreküplere varan bir taşkın durumu söz konusu oldu Meriç`te, Kanal Edirne bunu rahatlıkla taşıdı. 300 metreküpten sonra kanalımıza su girmekte. Şu anda da 28 metreküp civarında su var kanalda."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz