Kastamonu`daki Kahin Tepe mevkisinde 2018 yılında başlayan kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kastamonu Müze Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştiriliyor.
Kazıya, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin danışmanlık yapıyor.
Ayengin, 3 yıldır devam eden çalışmalara Başköy yakınlarında baraj kurtarma kazısı olarak başladıklarını söyledi.
Ayengin, "M.Ö.12 bin ile 7 bine kadar süren Akeramik Neolitik Dönem`e tarihlenen yerleşim yeri keşfettik. Bu dönemin en meşhurlarından biri Güneydoğu`daki Göbeklitepe. Dönemin toplumsal yapısına baktığımızda, ana unsurun katı ve karmaşık bir dini inancın olduğunu biliyoruz. Bunu Göbeklitepe`den gözlemliyorduk ama Akeramik Neolitik Dönem Karadeniz`de hiç bilinmiyordu" dedi.
Çok daha büyük keşifler bizi bekliyor
"Çok daha büyük keşifler bizi bekliyor"
Ayengin, bölgede tapınmaya yönelik yapılan heykeltıraş eserlerinin yanı sıra mimariye ait dikili taşlar da belirlediklerini anlatarak, şöyle konuştu: "Kahin Tepe, Akeramik Neolitik Dönem`e ait Göbeklitepe`ye çok benziyor. Çıkan eserler de benzerlik gösteriyor. Özellikle hibrit eserlere, ruhban sınıfına ait tasvirlere baktığımızda Göbeklitepe ile en benzer yerleşim yerlerinden biri diyebiliriz."
Çalışmanın Karadeniz Bölgesi açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Nurperi Ayengin, "Kahin Tepe, Karadeniz`deki Akeramik Neolitik Dönem`e ait en eski tapınım alanı. Burası insanların hem tapındığı hem de birikimlerini aktardığı dini bir mekan. Karadeniz`de bulunmuş en eski tapınma alanı. Bu kazılar bize şunu gösterdi. Anadolu tarihinin daha keşfedilmemiş pek çok yerleşime gebe olduğunu gördük. Çok daha büyük keşifler bizi bekliyor. Ezber bozan kazı, ezber bozmaya devam edecek" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz