Geçimini sağlamak amacıyla bir arkadaşından gördüğü kül tablası üretimi işine girmeye karar veren 62 yaşındaki Yıldırım, oyma, yontma ve şekil vermeye yatkın olduğunu fark ederek adım attığı heykel sanatındaki becerisini kendi imkanlarıyla geliştirdi.
Yıldırım, şimdilerde mensubu olduğu Çerkezlerin bakış açısını ve yöresel kıyafetlerini satranç takımlarına uyguluyor.
Satranç figürlerinde folklorik ögelere yer verdik
"Satranç figürlerinde folklorik ögelere yer verdik"
İşine geçimini sağlamak için başlasa da açığa çıkan sanat merakının zamanla geliştiğini anlatan Yıldırım, "Aklıma ne geldiyse yaptım. Severek yaptığım işlerden biri, çocuklar için ürettiğim hayvan figürlerinden oluşan geri dönüşüm setleriydi" dedi.
Çeşitli kültürlerin, dünya sporu olan satranç figürlerine yansıtıldığını belirten Sinan Yıldırım, şunları söyledi: "Ben de kendi kültürümü uygulamayı istedim ve sonuç olarak ortaya bir şeyler çıktı. Figürleri hiyerarşik anlamda yerine oturturken Çerkez kültürünü bilenlerden de yardım aldım. Şah yerine kültürümüzde toplum içerisinde önemli konumu bulunan yaşlı bir Kafkas figürüne yer verdik. Kadınlara verilen değeri anlatmak için de vezir pozisyonuna kadın figürü yerleştirdik. Diğer figürlerde de bu kültürü yansıtan folklorik ögelere yer verdik."
Sinan Yıldırım, kültürel ögeleri yansıtan figürlerin yer aldığı bahçe düzenleme çalışmaları yapmayı planladığını da söyledi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz