Ramazan ayına kısa bir süre kalırken, Suudi Arabistan yönetimi Mescid-i Haram’da koronavirüs salgınına yönelik tedbirleri yoğunlaştırdı.
Riyad yönetimi, Covid-19 nedeniyle ramazan ayı boyunca Kabe`nin de içinde bulunduğu Mekke`deki Mescid-i Haram ile Medine`deki Mescid-i Nebevi`de teravih namazlarının cemaatsiz şekilde 10 rekat olarak kılınacağını duyurdu.
Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında, Kabe’deki Mataf alanının sosyal mesafe kuralları uygulanarak sadece tavaf için açık olacağı, bu alanda namaz kılınmayacağı ifade edildi.
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, Ramazan ayı boyunca sadece aşılanmış ve koronavirüse yakalanıp atlatmış kişilere umre izni verileceği belirtildi.
Bu kapsamda Covid-19 aşısının iki dozunu da yaptırmış kişilerin, ilk dozu aldıktan sonra üzerinden en az iki hafta geçmiş kişilerin ve Covid-19`a yakalanıp iyileşmiş kişilerin umre için kabul edileceği ifade edildi. Ülkede ayrıca Kovid-19 tedbirleri kapsamında camilerde cuma ve cemaatle namaz kılınması, itikafa girilmesi, iftar verilmesi, su sebillerinin yanında kullanılmış bardak bırakılması ve hurma gibi yiyecek bulundurulması yasaklanmıştı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz