İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince havadan ve karadan yürütülen denetimlerde, trafik düzeni ve güvenliğine ilişkin kontroller yapılıyor.
Antalya kara yollarının farklı bölgelerinde kontrol noktaları oluşturan ve sahillerde denetim yapan ekiplere, Aydın Filo Komutanlığından gelen helikopter eşlik ediyor.
"Şahin gözü" olarak adlandırılan Sikorsky tipi helikopterden yürütülen denetimlerde havalanan trafik timleri, yılbaşında trafik yoğunluğunun artması beklenen Antalya-Alanya kara yolu, Manavgat Side Turizm Bölgesi ile Antalya-Konya kara yolunda denetimler yaptı.
Uçuşta özellikle yoğunluk oluşan bölgeler tespit edildi.
Yüksek teknolojili termal kameralarla trafik kurallarını ihlal ettiği belirlenen sürücüler, kontrol noktalarındaki ekiplere bildirildi. Bu noktalarda durdurulan sürücülere gerekli cezalar uygulandı.
Kontrollerde daha çok uygunsuz şerit kullanımı, hatalı sollama, emniyet kemeri veya kask takmama, hız, direksiyon başında cep telefonu kullanımı, alkol denetimi gerçekleştirildi.
260 sürücüye ceza
260 sürücüye ceza
Kural ihlali yapanların belirlendiği denetimlerde 2 saatte havadan 35 sürücüye toplam 12 bin 500 lira, uygulama noktalarındaki ekiplerce de 225 sürücüye toplam 145 bin lira ceza kesildi.
Kontrollerde 25 araç trafikten men edildi, aranan 5 kişi yakalandı. Söz konusu kişiler hakkında adli ve idari işlemler başlatıldı.
Jandarma yetkilileri, trafik kazalarında şoför kusurlarını en aza indirmek ve sürücülerde algılanan yakalanma riski duygusunu en üst düzeye çıkarmak amacıyla denetimlerini aralıksız sürdüreceklerini duyurdu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz