Kış sezonunda çok sayıda turisti ağırlayan Uludağ`da zaman zaman yaralanma, dağda rehbersiz gezi sırasında mahsur kalma ve kaybolma vakaları yaşanıyor.
Uludağ`da konuşlanan ve her türlü iklim koşulu ile afetlerde gerçekleştirilecek arama ve kurtarma çalışmaları için özel olarak eğitilen Bursa Jandarma Komutanlığına bağlı JAK timleri, her yıl onlarca olaya müdahale ediyor.
Kar üstü motosiklet ve arazi araçları kullanan ekipler eksi 10 dereceye varan iklim ve zorlu arazi koşullarında arama, kurtarma, ilk yardım, tahliye ve asayiş çalışmaları yapıyor.
Yarıyıl tatilinde binlerce tatilcinin beklenildiği Uludağ`da bu süreçte Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı`ndan takviye ekipler de görev yapacak.
Senaryo gereği yaralı turist kurtarıldı
Senaryo gereği yaralı turist kurtarıldı
Sömestir tatili öncesi gerekli tedbirleri alan JAK ekipleri, belli zamanlarda arama kurtarma tatbikatları düzenliyor.
Tatbikat kapsamında senaryo gereği, 112 Acil Çağrı Merkezi`ni arayan bir turist kayak yaparken kaza yapıp yaralandığını söyledi.
Turistin milli parkın içindeki rotalarda bulunan ve konum bulunmasını kolaylaştıran tabeladaki kodu söylemesi üzerine JAK ekipleri bu kişinin yerini tespit ederek harekete geçti.
Kar üstü motosikletlerle yaralıya ulaşıp ilk müdahaleyi yapan ekiplerin tatbikatı, yaralının motosikletin arkasındaki sedyeyle merkeze taşınmasının ardından sona erdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz