Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "İzmit Körfezi`ni Balıklandırma" projesi çerçevesinde, Gölcük ilçesi Değirmendere sahilinde düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, projenin 2017 yılında başladığını söyledi.
İzmit Körfezi`nin korunması amacıyla birçok alanda çalışma yaptıklarını aktaran Büyükakın, "Bu projeyi, denizdeki biyoçeşitliliği devam ettirmek, balık türlerinin yaşamını sürdürmesini sağlamak ve bu çeşitliliği devam ettirebilmek için yapıyoruz. Denize balık salmakla bitmiyor iş, o denizi ayrıca temiz tutmak gerekiyor. Aksi takdirde denize bıraktığınız balıklar, yaşayamaz hale gelirler, varlıklarını sürdüremezler." diye konuştu.
Büyükakın, kentte 22 arıtma tesisinin bulunduğunu, bir damla suyu, herhangi bir arıtmaya tabi tutmadan denize bırakmadıklarını vurguladı.
Müsilaj (deniz salyası) konusuna değinen Büyükakın, Kocaeli`deki tesislerin yüzde 72`sinin ileri biyolojik arıtma yaptığını, 3 yılda bütün tesisleri ileri biyolojik arıtmaya çevireceklerini kaydetti.
Tahir Büyükakın, bu kapsamda yatırım programının yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:
Tahir Büyükakın, bu kapsamda yatırım programının yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Biz yüzde 100`ünü ileri biyolojik arıtma yaptığımızda da Marmara`yı korumaya yetmeyecek. Arıtma tesislerini yapması gereken belediyeler, bunu yapmadığı takdirde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bizzat el atacak ve kendisi yapacak. Onunla ilgili bir kanun çalışması var. Bakanlık özel bir çalışma yapıyor. İnşallah bu çalışma tamamlandığında Marmara`yı iyice koruyacağız.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz