İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, TRT haber yayınında kentte etkili olan şiddetli yağış ve su baskınları ile ilgili son durumu anlattı.
Köşger, İzmir`de 1995`ten bu yana görülen en büyük sel felaketinin yaşandığını söyledi.
Metrekareye yağış oranı 130 kilograma ulaştı
Metrekareye yağış oranı 130 kilograma ulaştı
"Gece boyunca 8 saatte yağan yağmur miktarı 120 kilogramdı, bu 130 kilograma ulaşmış durumda ve yağış hala devam ediyor. Yarın sabaha kadar yer yer kuvvetli şekilde devam edecek. Tıkanan yolları, alt geçitleri açmaya çalışıyoruz. Birçok nokta açıldı, açılamayan noktalar var. Karşıyaka`da Turan Deresi taştığı için bir tıkanma vardı. Turan Deresi ile bağlantılı Alsancak ve Basmane tarafında kapalı yerler vardı, oraları da arkadaşlar açmaya çalışıyor."
1 can kaybı var
1 can kaybı var
Köşger, tüm ekiplerin seferberlik içinde çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Selin oluşturduğu olumsuzlukları gidermeye çalışıyoruz. Maalesef selde 1 can kaybımız var. Menderes ilçemizde Yeniköy`de bir vatandaşımızın cesedi bulundu. Henüz kimlik tespiti yapılmadı, çalışıyor arkadaşlar" dedi.
Balçova`da 45 araç sürüklendi
Balçova`da 45 araç sürüklendi
Vali Köşger Balçova`da dere taşması sonucu 45 aracın sürüklendiğini 70 evde de su baskını yaşandığını açıkladı.
Köşger, kent genelinde 775 su baskını ve 20 araçta da mahsur kalanların olduğuna yönelik ihbar aldıklarını ve hepsine ulaştıklarını sözlerine ekledi.
Ulaşıma kapanan Karşıyaka Anadolu Caddesi`nde çok sayıda araç ve otobüs su içinde kaldı.
Emniyet güçleri yolda mahsur kalan vatandaşlara yardımcı oldu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz