Öğrenci sayısıyla birçok kentin toplam nüfusunu geride bırakan İzmir`de, 6 Eylül`de yüz yüze eğitimin başlayacağı tüm okullar, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirlerle eğitime hazır hale getirildi.
Yaklaşık 53 bin öğretmenin bulunduğu kentte, ilk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 700 bin öğrenci okula yeniden tam zamanlı kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor.
Okullar ise öğrenciler için hummalı bir çalışmayla eğitime hazırlandı.
Bu sayede öğrencilerin okul bahçesine girişinden itibaren salgınla mücadele kurallarına uygun hareket edilmesi amaçlanıyor.
Öğrencinin maskesinin olmaması ya da kullanılamaz halde bulunmasına karşı okullara maske temin edildi.
Kullanılan maskelerin atılması için de uygun alanlara tıbbi atık kutuları yerleştirildi.
Öğrenci ve öğretmenlerin ellerini dezenfekte edebilmesi için geçen yıl olduğu gibi okul binası girişinde dezenfektan platformu yer alıyor.
Okulda yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler görülen çocuklar karantina odasına alınacak.
Velisine haber verilecek, öğrencinin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve durumunun takibi gerçekleştirilecek.
İzmir`de 13 rehberlik ve araştırma merkezi de salgın sonrası yüz yüze eğitime geçişte öğrenci, öğretmen ve veliler için psikolojik sağlamlığı güçlendirmeye yönelik bilgilendirme ve destek çalışmaları yürütecek.
Ayrıca İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü "Mesleki Gelişim Akademisi" çalışmaları kapsamında, öğretmenlerin salgın koşullarında bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler devam edecek.
Okullarda sınıf düzeni de sosyal mesafe korunacak şekilde ayarlandı.
Sınıf ve ortak alanlardaki panolarda salgına karşı bilgilendirici broşürler bulunuyor.
Sınıfların yanı sıra bahçe ve koridorlar gibi okullardaki diğer alanlara sosyal mesafenin korunması gerektiğini hatırlatan etiketler yerleştirildi.
Kapı kolları, sıralar ve masaların her teneffüs sonrası temizlenmesi için hazırlık yapıldı.
Teneffüsten dönen öğrenciler için sınıf girişlerine de dezenfektan kutuları yerleştirildi.
Teneffüsten dönen öğrenciler için sınıf girişlerine de dezenfektan kutuları yerleştirildi.
Tuvaletlere doğru el yıkamayı anlatan broşürler yapıştırıldı. Gün sonunda okuldaki tüm alanların dezenfektanlarla temizlenmesi için planlamalar gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.
İl genelinde 6 Eylül`de tüm öğretmenler ile eğitim yöneticilerinin okulları ve sınıflarının başında bulunacağını anlatan Yentür, okulların maske ve dezenfektan ihtiyaçlarının İzmir`deki meslek liseleri tarafından karşılandığını ve uyum haftasından itibaren tüm öğrenci, öğretmen ve çalışanların kullanımına sunulduğunu belirtti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz