İstanbul`un en kalabalık yerlerinden İstiklal Caddesi`nde, yeni tedbirlere uyulup uyulmadığı drone ile sürekli kontrol edilecek.
İstiklal Caddesi`nin Taksim Meydan girişi ile Tünel girişine saat 10.00 itibarıyla bariyer konuldu.
İstiklal Caddesi`nde aynı anda 7 bin kişi bulunabilecek. İstiklal Caddesi`ndeki iş yerlerinde çalışan 5 bin kişi ise bu sayının dışında tutuluyor. Caddeye Taksim Meydanı ya da Tünel`den giren vatandaşların caddenin sağından yürümesine izin veriliyor.
Zabıta ve polis ekipleri, sosyal mesafeye uyulup uyulmadığını ve açık alanda sigara içilip içilmediğini kontrol ederek, kurallara uymayanlara para cezası kesiyor.
3 metrekareye 1 kişi
3 metrekareye 1 kişi
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, yoğunluğu önlemek için 3 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde ayarlama yaptıklarını söyleyerek, şunları anlattı: "Caddemizin gidiş istikameti sağ, sol olarak ayrıldı. İnsanların karşılaşmasını önleyecek sistem geliştirdik. Giriş noktalarında maske stantları var. 8 aydır maske standımız cadde girişinde bulunuyor. Gidiş yön istikametleri de yerlere yapıştırıldı. Vatandaş bu istikamet üzerinden gidecek. Uyulmadığı takdirde zabıta ve kolluk kuvvetleri buna müdahale edecek."
Yıldız, turistlerin HES kodu olmadığı için cadde girişlerinde HES kodu sormanın kendi vatandaşına haksızlık olacağını söyledi.
Fotoğraf: DHA
Fotoğraf: DHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz