Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2014`te Ankara Garı’nın güneyinde inşasına başlanan ve yüzde 23’lük ilerleme sağlanan YHT Ankara Garı`nın 2016`nın temmuz ayında tamamlanacağını söyledi.
Bakan Bilgin, yarım asır aradan sonra ulaşımda yüzünü yeniden demir yollarına dönen Türkiye’de, 2003`ten itibaren, sağlanan yatırım ödenekleriyle 100`den fazla önemli projenin hayata geçirildiğini ifade ederek, "Bunların başında ise 2009`dan itibaren hizmete girmeye başlayan Ankara merkezli çekirdek yüksek hızlı tren projeleri geliyor" diye konuştu.
YHT Ankara Garı`nın teknik özellikleri hakkında da bilgi veren Bilgin, 30 metre yüksekliğinde, 178 bin metrekare kapalı alan ve bodrum katlar dahil toplam sekiz kattan oluşacak garda, 3 peron ile 6 hızlı tren hattının olacağını söyledi.
Bugüne kadar yüzde 23`lük ilerleme sağlanan garın, Temmuz 2016`da tamamlanacağını ifade eden Bilgin, "Gar, 19 yıl 7 ay süreyle yüklenici firma tarafından işletilecek, yolcu taşıma ve hızlı tren işletmesi, TCDD tarafından yürütülecek. İşletme süresi sonunda TCDD’ye devredilecek" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz