Stadyum ve Olimpiyat Köyü projesi 200 milyon dolara mal olacak.
400 bin metrekare alan üzerinde 90 bin metrekare kapalı alanda inşa ettirilen Yeni Konya Stadyumu, futbol topu şeklinde ve geometrik figürlerle iz bırakacak
Proje kapsamında, atletizm pisti, veledrom, olimpik yüzme havuzu, tenis kortları ve 10 bin seyirci kapasiteli spor salonu da kazanacak. Kentin kuzeyinde, şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta, yer alan stadyuma kent merkezinden raylı sistem, otobüs, minibüs ve özel araçlarla kolaylıkla ulaşılabilecek.
Yapının dışında Konyaspor`un rengi olan yeşil-beyaz, Selçuklu yapılarında kullanılan geometrik formlar ve futbol topunu oluşturan üçgen, beşgen ve altıgen formlar kullanıldı. Planlamada ise UEFA Kriterleri esas alındı.
Yapının tribünlerinde betonarme, çatısında ve cephesinde çelik sistemler kullanıldı. Cephe ve çatının kaplanmasında kompozit panel, quadroclad panel, alüminyum kilit geçme sistem, solar olympic polikarbonat panel ve tinted yeşil cam kullanıldı
Tribünler 2 katlı, yay biçiminde ve 44 basamak olacak şekilde tasarlandı. Tribünlerin sahaya uzaklığı 9-11 metre arasında değişiyor. Futbol sahasının merkezine en uzak seyirci 90 metre uzaklıkta konumlandırıldı.
İki tribün arasında, uzun kenara paralel, 50 adet loca, 4 adet soyunma odası, tribünlerin alt bölümlerinde 10 bin metrekarelik alana sahip çok amaçlı salonlar bulunuyor. Basın ve VIP için alt kat batı tribünün orta kısmı kullanıldı. Sporcu otobüsleri için hem bodrum katta, hem de zemin katta kapalı park alanları planlandı.
Seyirci, Medya, Loca, VIP, Sporcu ve güvenlik görevlilerinin girişleri ve sirkülasyon alanları birbirinden ayrıldı. Alt kat ve üst kat tribünlerin merdiven çekirdekleri ayrıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz