1. Tokyo
1. Tokyo
Tokyo sakinlerini birbirlerine bakarken göreceğiniz günler azalıyor gibi. Tokyo, şehir sakinleri için geliştirdiği akıllı mobil uygulamalarla, tüm insanlığı mobile taşıyacakmış gibi görünüyor. Tokyo, banliyö bölgeleri için tasarladığı akıllı çözümlerle iddiasını ortaya koyuyor ve şehir sakinleri için geliştirdiği akıllı mobil uygulamalarla dikkat çekiyor.
2. Viyana
2. Viyana
Viyana’da korna çalan, camdan çıkıp birbirine bağıran insanlar göremeyeceğinize eminiz. Neden mi? Kendisi, Akıllı Şehir Vizyonu 2050 ve Yol Haritası 2020 ile pek bir akıllı şehir de ondan. Viyana Akıllı Şehir Vizyonu 2050, Yol Haritası 2020 ve Eylem Planı 2012-2015 gibi çalışmaları devreye alarak akıllı şehir olma yolunda dikkat çeken şehirlerin başında geliyor.
3. Kopenhag
3. Kopenhag
Bizde bir hafta sonu aktivitesi olarak bisiklete binmek, Kopenhag’da günlük bir ritüel. Avrupa’nın en akıllı şehirlerinden biri olma yolunda ilerleyen Kopenhag, 2025 yılına kadar karbon ayak izini sıfır seviyesine indirmeyi hedefleyerek, nüfusu bisiklet kullanımına yönlendiriyor.
4. Singapur
4. Singapur
Apartmanda ışığı yakmak için elinizi kolunuzu sallayıp aktif hale getirdiğiniz sensörler var ya, işte onların koca bir şehrin altyapı servisini kontrol altına aldığını bir hayal etsenize. Singapur işte tam da böyle. 2014 yılında başlatılan Akıllı Ulus projesiyle kurulan sensörler, şehirde birçok altyapı servisinin kontrol altına alınmasını sağlıyor.
5. Oslo
5. Oslo
Anneannenizin, çöpleri sobada yakması da bir çeşit sürdürülebilir enerji ama Oslo çıtayı atmosfere çıkarmış. Evsel atıklardan, sanayi atıklarına her türlü çöpü enerji haline getiren Oslo, aynı zamanda elektrikli araçların da en çok kullanıldığı şehirlerden biri. Norveç’in başkenti, sürdürülebilir enerjiye verdiği önemle dikkat çekiyor. Evsel atıklardan, sanayi atıklarına her türlü çöpü enerji haline getiren Oslo, aynı zamanda elektrikli araçların da en çok kullanıldığı şehirlerden biri.
6. New York
6. New York
New Yorklu’lar, 2025’de gözlerini açıp kapatana kadar film indirebileceklermiş. 2025 yılına gelindiğinde, tüm şehirde yüksek hızda interneti hedefleyen New York, bu sebeple dünyanın en büyük ve hızlı Wi-Fi ağı çalışmaları gerçekleştiriyor.
7. Barselona
7. Barselona
İspanya’nın dikkat çeken şehri Barselona’da New York gibi Wi-Fi ağını güçlendirerek akıllı şehir olma yolunda ilerliyor.
8. Şangay
8. Şangay
Şangay’da yalnız insanlar değil binalar da nefes alıyor. Çin’in akıllı şehri Şangay, akıllı ve ekolojik binaları ile dikkat çekiyor.
9. Londra
9. Londra
Londra’da, çocuğu yaz tatilinde bakkalın yanına verelim de çıraklık yapsın lafını duymanız imkansız, çünkü Londra’da çıraklık için bir eğitim var! Londra, 16-24 yaş aralığında işsizlik oranı %40’ı bulan ilçelerinde teknoloji liderleri yetiştirmeyi amaçlayan çıraklık eğitimi veriyor. İngiltere’nin başkenti de sürdürülebilir enerji adına yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.
10. Masdar
10. Masdar
Listemizin en az bilinen ama en akıllı şehirlerinden biri olan, Abu-Dhabi’ye 17 km uzaklıktaki Masdar City, güneş pili panelleri, kişiye özel hızlı taşıma sistemi, sürdürülebilir şehir anlayışı ile akıllı şehir olmanın sınırlarını zorluyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz