Hoşaf
Hoşaf
Yediğimiz yemeklerin hazmını kolaylaştıran hoşafa bir tutam da tarçın eklersek, insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiririz.
Süt
Süt
Biri iftarla sahur arasında biri sahurda olmak her gün 2 bardak süt içerseniz yararınıza olur. Süt ve süt ürünlerini sahurda bulundurmak tokluk sürenizi uzatmanızı sağlar. İçerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmanızı engellemektedir.
Maden suyu
Maden suyu
Maden suyu; tokluk hissi vereceğinden gün içinde kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenizi engeller. Özellikle yaz aylarında ter ile atılan su ve minerallerin kaybını telafi etmek için maden suyu eşsiz bir içecektir. İftar sahur arası 2 şişe maden suyu sizi iyi hissettirecektir.
Su
Su
Suyun önemini bilmeyen yoktur. Özellikle yaz aylarında idrar ve terleme ile atılan su miktarı çok fazla oluyor. Atılan suyu mutlaka yerine koymak için günde en az 8-10 bardak su içmek gerekiyor. Ramazanda da oruçlu olmadığımız 7 saat içerisinde olabildiğince su içmek bizi rahatlatacaktır.
Kefir
Kefir
Sindirimi ve hazmı kolay, besleyici bir içecektir. İçeriği zengin mineral, vitaminlerle dolu kefir sıcak yaz günlerinde sıvı alımını artırmak için kullanılabilir.
Elma
Elma
Yoğun miktarda lif ve su içeren elmayı, sahurda 1 adet yediğiniz takdirde kendinizi iftara kadar daha tok hissedeceksiniz.
Ceviz-Fındık-Badem
Ceviz-Fındık-Badem
Hangi kuruyemişi yemek istiyorsanız ölçünüz bir çay bardağı olmalı. İyi karbonhidrat olan bu kuruyemişler sizi tok tutacak ve açlık çekmeden iftara ulaşmanızı sağlayacaktır.
Yoğurt
Yoğurt
Süt ürünü olduğu için tokluk sürenizi uzatmanızı sağlar. İçerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmanızı engellemektedir. İftarla sahur arası maksimum 1 kase yoğurt ertesi gün orucunuz için sizi rahatlatacaktır.
Turp
Turp
Turp içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra susatmama özelliği ile de sofrada olmazsa olmaz.
Tuzsuz zeytin
Tuzsuz zeytin
Zeytin dünyanın en yararlı yemişidir. İstediğiniz kadar zeytin yiyebilirsiniz yeter ki 10-15 adetten az yemeyin. Küçük bir kaba zeytinyağı koymanızı ve zeytinler ile diğer domates gibi sebzeleri bu zeytinyağı`na batırarak yemeniz vücudun bu yağı alması için iyi olur.
Muz
Muz
Diğer meyvelerden daha az oranda şeker içeren muz, 1 adet yediğiniz takdirde sizi tok tutacaktır.
Yumurta
Yumurta
Yumurta sizin uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Çok pişmemiş olmak koşuluyla kayısı kıvamında haşlanmış veya rafadan yiyebilirsiniz. Ama en ideali doğal tereyağında pişirerek vücudun yağ da almasını sağlamaktır. Bu yağ aynı zamanda A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından emilimini de sağlayacaktır.
Kavun - Karpuz
Kavun - Karpuz
Kavun ve karpuz, vücudun su ihtiyacını karşılarken yararlı vitamin ve mineralleri de sağlar. Bu sayede hem serinleyebilir hem de açlığınızı bastırabilirsiniz.
Tuzsuz peynir
Tuzsuz peynir
Bir avuç içinden daha az olmamak koşuluyla tuzu alınmış peynirleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.
Tam buğday
Tam buğday
Sahurda esmer ekmek tercih etmek daha az kalori ile daha uzun süre tokluk sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çabuk doymanızı sağlayan esmer ekmek, uzun bir tokluk süresi de sağlayacaktır.
Günkurusu kayısı-Kuru erik
Günkurusu kayısı-Kuru erik
Sahurda yiyeceğiniz 2-4 adet günkurusu kayısı veya kuru erik sizin gün boyu ihtiyacınız olan şekeri fazlasıyla karşılayacaktır. Bir insanın günlük şeker ihtiyacı 5 gramdır ve bu şeker ihtiyacınızı bu kuru meyvelerden fazlasıyla almış olursunuz.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz